2023.01.21 Café Müller

İstanbul’da tiyatro mevsimi başlıyor

8 dakikada okunur

Sanat Ajandası’nın bu sayısında; Borusan Contemporary’deki Dijital Mitolojiler sergisi, Salt Galata’daki Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi kapsamında hazırlanan Melankoli ve Kent başlıklı açık ders programı, İKSV’nin düzenlediği İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış etkinliği Pina Bausch’un ölümsüz başyapıtı Café Müller, dünyaca ünlü Rus piyanist Evgeny Grinko’nun İstanbul’da düzenleyeceği konseri var.

Sanat Ajandası, bu sayfadan haber vermeye başladığı zamandan beri sloganı hep “iyi etkinlik, seçkin seçim” oldu. Okuyucularımız İstanbul’daki etkinlikler arasından iyi etkinliklere bu sayfadan ulaşabiliyor. Sizin için seçmiş olduğumuz etkinlikleri bu sayfadan duyurmaya devam ediyoruz. Malum artık Eylül ayını ortaladık, hali ile kültür-sanat sezonları bir bir açılmaya başlıyor. Bu da İstanbul’daki etkinlik sayısını artırdı. Şehirde adım başı ya sanat ya kültür! Aman kaçırmayın, bizi takipte kalın. Etkinlikler artınca Sanat Ajandası’nın bu sayısı doldu taştı. Sanat Ajandası’nın bu sayısında; Borusan Contemporary’deki Dijital Mitolojiler sergisi, Salt Galata’daki Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedi Arşivi sergisi kapsamında hazırlanan Melankoli ve Kent başlıklı açık ders programı, İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış etkinliği Café Müller, Rus piyanist Evgeny Grinko’nun Maximum Uniq’te düzenleyeceği konseri var.

Yeni medyaya deneysel bakış 

Dijitalleşme sadece günlük hayatımızı değil sanat üretim süreçlerini, sanat eserlerini de etkiledi ve dönüştürdü. Günümüzdeki sergilerin çoğunda artık dijital sanat işler ile karşılaşıyoruz. O sergilerden biri de Borusan Contemporary’de  Dijital Mitolojiler başlığı ile sanatseverlere kapılarını açtı. Sergi, adından da anlaşılacağı gibi yeni medya sanatının farklı üretim olanaklarına deneysel yaklaşımlarını ele alıyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun seçilmiş parçalarının yer aldığı sergi, dijital imge üretiminin altını çizdiği “yeni görselliğin” izini sürüyor. Yeni medya sanatı örneklerinin olduğu sergide neler var? Neon heykeller, video yerleştirmeleri, manipüle edilmiş fotoğraflar, kolaj, tuval, kağıt çalışmaları var.  Dr. Necmi Sönmez’in küratörlüğünü yaptığı Dijital Mitolojiler sergisi sanatçı ile halkı buluşturması açısından da önemli. Sanat sanat içindir ekolünden dijitalleşme olanağı ile sıyrılan sanatı halkla bütünleştiriyor. Neon lambaların günlük hayatta kolay ulaşımı sanatçı bakış açısı ile sanata dönüşmesi aslında sanatın fildişi kulesinden ortaya çıkmadığını da gösteriyor. Sanatseverler Dijital Mitolojiler sergisini 16 Eylül 2023- 18 Ağustos 2024 tarihleri arasında Borusan Contemporary’de ziyaret edebilir.

Melankoli ve kent konuşuluyor

Sanat Ajandası’nın daha önceki rotalarında Salt Galata’da sergilenen Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi sergisinin haberini sizlerle paylaşmıştık. İstanbul’a dair özellikle de Beyoğlu’nu içeren arşive sahip Ekrem Koçu Ansiklopedisi’nde şehrin hafızasına tanık olmuştuk. Şehre dair tarihsel, sosyolojik detayların olduğu sergi olunca şehri konuşmadan olmazdı. Salt Galata ekibi,  Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi kapsamında hazırlanan Melankoli ve Kent başlıklı açık ders program düzenledi. Haziran ve Ekim ayında dört başlıkta düzenlenen etkinliklerin son iki dersi 26 Eylül Salı ve 24 Ekim Salı günü düzenlenecek. Melankoli:Kusurluluğumuzun Alışıldık Duygusu başlığı ile düzenlenecek açık dersler Neslihan Şık ve Umut Tümay Arslan tarafından yapılacak.

Tiyatro festivali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği 27. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı açıklandı.  Seyircisi ile 25 Ekim- 25 Kasım tarihleri arasında buluşacak olan festival, Pina Bausch’un ölümsüz başyapıtı Café Müller ile açılacak. 20. yüzyılda devrimci bir yaklaşımla dansı yeniden tanımlayan ve dans tiyatrosunun yeni bir tür olarak kabul görmesini sağlayan Pina Bausch’un başyapıtı Café Müller, sanatçının topluluğu Tanztheater Wuppertal’ın güncel kadrosu ve ilk günkü çarpıcılığıyla ilk kez Türkiye’de. 25 Ekim Çarşamba Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan etkinliklik tiyatroseverleri bekliyor.

Ünlü piyanist Evgeny Grinko İstanbul’da 

Dünyaca ünlü Rus piyanist Evgeny Grinko, yine Türkiye’de. Sanatçının Türkiye’deki sevenleri fazla olunca Grinko’nun ikinci evi Türkiye gibi oldu. Valse, Jane Meryem gibi eserler sanatçının Türkiye’de sevilmesinin en büyük nedenlerinden. Ama benim favorim Field eseri. Grinko’dan Field‘ı dinleyince İsmet Özel şiirleri dökülüyor ağızdan. Rus piyanist sanki Özel’e eşlik etmek için bestelemiş gibi. “Bu yaşa erdirdin beni,gençtim almadın canımı/ölmedim genç olarak, ölmedim beni leylak/büklümlerinin içten ve dışardan /sarmaladığı günlerde/bir zamandı/heves ettim gölgemi enginde yatan/ o berrak sayfada gezindirsem diye” diyen Özel’in şiirini Evgeny Grinko besteleri ile mutlaka okuyun. Evgeny Grinko’nun 1 Ekim 2023’teki Maximum Uniq’teki konserini de kaçırmayın.

 

Önceki Yazı

Bir Tavuri hikâyesi

Sonraki Yazı

Dijital platformların yeni projeleri gün yüzüne çıkıyor

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine