Kaçırılan Tarihi Testi Geri Geldi

3 dakikada okunur

Yasa dışı yollarla çıkarılan Hatti uygarlığına ait altın gaga ağızlı testi, Londra’dan Türkiye’ye getirildi.

Anadolu’da yaşamış Hattiler dönemine ait 4 bin 250 yıl öncesine ait altın gaga ağızlı testi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı iade töreniyle Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki yerini aldı.. Yaklaşık 4.250 yıllık testi, Gilbert Sanat Vakfı tarafından, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne iade edildi.
Testi nasıl yuvaya döndü?
Gaga ağızlı testi, Gilbert Vakfının kurucusu Sir Arthur Gilbert tarafından 1989 yılında Los Angeles’ta satın alınmıştı. Daha sonra eser, Victoria and Albert Müzesi’ne korunması amacıyla emanet edildi. Uzun yıllar bu müzede muhafaza edildikten sonra, Gilbert Vakfı tarafından bir köken araştırılması yapılması istendi. Bu süreçte, esere ilişkin fotoğraf ve kimyasal veriler, Türkiye Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne iletildi. Anadolu Medeniyetleri Müzesi uzmanları, eseri Alacahöyük ve Mahmatlar buluntuları ile karşılaştırdı ve stilistik olarak eserin Hatti dönemine ait bir kültür varlığı olduğunu doğruladı. Kültür varlıklarının korunmasına ilişkin hukuki dayanakların ve bilimsel verilerin Gilbert Vakfı Mütevelli Heyetine sunulmasından sonra vakıf, eserin ait olduğu topraklara iadesine karar verdi.
Gilbert Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nicholas Coleridge, törende yaptığı konuşmada, testinin türüne ait eşsiz bir parça olduğunu söyledi. Eskiden eserlere ait soruların çok az sorulduğu fakat şu anda parçaların nereden geldiğini bilmenin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Coleridge, söz konusu testinin yuvasına dönmesinden ve testiyi teslim etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Önceki Yazı

Susam Sokağı’nın Yeni Sakini Asya Kökenli

Sonraki Yazı

Mustazafların Ortak Dili: İÇTİMA

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı