Ramazan ayına özel filmler
Ramazan ayına özel filmler

Kalbinize iyi gelecek filmler

6 dakikada okunur

Ramazan ayında abone olduğunuz dijital platformlara girip kalbinize iyi gelebilecek neler izleyebileceksiniz? Netflix’in orijinal filmi Kağıttan Hayatlar, Charlie Chaplin’in Modern Zamanlar’ı ve Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken filmini sizler için önerdim.

Ramazan ayında bedenimizle ayrı bir iletişimimiz var. Hem ruhumuzu hem de bedenimizi özel bir şekilde terbiye ediyoruz. Biyolojik saatimizi bir aylığına sahur ve iftar saatlerine göre ayarlıyoruz. Yattığımız ve kalktığımız saatlerde bazı değişiklikler olduğu için gün içerisindeki rutinlerimiz de buna göre dönüşüyor. Oruç bizleri tüm ay içtenliğiyle kuşatıyor.
İftar öncesi ve sahur vakitlerinde film ya da dizi izlemek bazen ruhumuza da iyi geldiğini düşünüyorum. Bu sebeple Ramazan ayının ruhuna da uygun düşebilecek derecede ne izleyebiliriz diye düşünmeye başladım. Netflix, BluTV ve Mubi gibi dijital platformları hızlıca taradım. Durum çok iç açıcı olmasa da bazı tavsiyelerim olacak. Durumun iç açıcı olmamasını da özellikle değerlendirmek gerek. Öz değerlerimize uygun ve vicdanı harekete geçiren özel filmleri önerebilmeyi ümit ediyorum.
Hayatları kâğıttan olanlar
Sevdiğim ve seveceğim bazı klişe filmler var. Onlara beni bağlayan şey tamamen temiz duyguları ve vicdanı ön plana çıkarması. Başrollerini; Çağatay Ulusoy, Emir Ali Doğrul, Ersin Arıcı ve Turgay Tanülkü gibi isimlerin oynadığı Kağıttan Hayatlar filmi de böyle. Netflix’in orijinal filmi olarak yayınlanan Kağıttan Hayatlar, genç bir adam olan Mehmet’in kağıt toplayarak geçimini sağlamasını ve Mehmet’in yaşamına mercek tutuyor. Mehmet’in 8 yaşındaki Ali ile tanışması hayatında birçok kırılmaya sebep olmaktadır.
Filmin sonuna bakarak Netflix’te böyle bir klişe hikâye anlatmaya gerek var mı diye soranlar olabilir. İnsanın kendi dünyasından başka dünyalara sahici biçimde bakması o kadar güçleşti ki anlatamam! O yüzden kağıt toplayan ve sokakta yaşayan çocukların kimliklerine ve kimliksizliklerine odaklanan sıcak bir hikaye bu mübarek günlerde hepinize iyi gelecektir diye düşünüyorum. Netflix’in çok sevdiği Çağatay Ulusoy’un Hakan Muhafız’daki rolünü düşünecek olursak Kağıttan Hayatlar oyunculuğu açısından çok daha başarılı duruyor. Sosyal adaletin çarpıklığı ve dünyalarımızdaki kopukluğu düşünecek olursak yeniden bir silkelenme hepimiz için şart.
“Modern Zamanlar” yaşıyor
Mubi’yi kült filmlerin ve yönetmen sinemasının merkezi olarak görüyorum. Çok iyi bir kült filmi tekrar gün yüzüne çıkaralım derim.
Sinema tarihine iz bırakan öyle filmler var ki derin katmanlı anlamlara sahip duruyorlar. Bu filmlerden biri Charlie Chaplin’in oynayıp yönettiği Modern Zamanlar adlı film. Film 1936 yılında yapılmış olmasına rağmen adeta yüz yıl sonrasına da mesajlar içeriyor. Film, Marx’ın makineleşme ve Henry Ford’un Fordizm kavramlarını tüm komik unsurları içerisinde barındırarak veriyor.
“Neden Ramazan ayında Charlie Chaplin izlemeliyiz?” sorusunun cevabı çok açık: Yavaşlamak. Ramazan ayını insanın endüstrileşen dünyada ve şeyleşen evrende kendini başkalaştırmasına vesile görmek gerekiyor. Filmin özellikle fabrika sahneleri tektipleşen düzeni ironik bir dille anlatıyor. Eşrefi mahlukât olarak yaratılan insanın kendi benliğini nasıl bulacağına ve modern zaman içerisinde hangi çıkmazlarda olduğumuza dair örnekleri görmek için izlemeli.
Bu ay “Cenneti Beklerken”…
Tabutta Rövaşata, Nokta filmlerine imza atan yönetmen Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken filmi Ramazan ayında içsel sorgulamalarımıza vesilece olacak. Başrollerini Serhat Tutumluer, Melisa Sözen ve Mehmet Ali Nuroğlu’nun paylaştığı Cennet Beklerken filmini BluTV’den izleyebilirsiniz.
Film, Eflatun isimli bir nakkaşın bir görevi gerçekleştirmek üzere Anadolu’ya varmasını ve bu gezinin ona, hem kendi sanatını diyar diyar gezdirmek gibi bir imkân tanırken hem de kendi sanatını geliştirmek adına kültürel bir zenginlik bahşetmesini anlatıyor. Eflatun’un aşk ve sanat yolculuğunu izlemek ruhunuza iyi gelecek.

Önceki Yazı

Tasvirlere yansıyan Osmanlı Ramazanları

Sonraki Yazı

Ramazan ayının manevi iklimi, sosyal medyada da hissedilecek

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne