Kendimi ifade edebilmemin tek yolu “oyunculuk”

13 dakikada okunur

Netflix’te yayınlanan “Kaçamak” (The Weekend Away) filminde Zain isimli Suriyeli bir taksiciyi canlandıran Ziad Bakri filme dair net konuştu: “Bir Amerikan filminde bir Müslüman karakteri genellikle kötü rollerde yer alırken, benim oynadığım karakter hem iyi hem de bir Müslümandı. Bu belkide bir ilk olabilir. Filmi izleyenleri gerilim ve gizem dolu bir senaryo bekliyor. Ailemin oyuncu olmasının yanı sıra benim oyuncu olmamdaki en büyük sebep; dünyanın son işgal ülkesindeki Filistin’in küçük bir köyünde yapabileceğim başka farklı hiçbir şey olmadığı için, ben de oyuncu olmaya karar verdim. Oradan çıkmamın ve kendimi ifade edebilmemin tek yolu buydu.”

Netflix’te izlediğim “Kaçamak” (The Weekend Away) filmi sonrası, başrolde bir Müslüman karakterin hem iyi hem de başarılı bir oyunculuk sergilemesi çok dikkatimi çekti. Meraklı bir gazeteci olarak filme ve oyuncuya dair araştırma yapmaya başladım. Sonrasında kendisine Instagram üzerinden ulaştım ve filmi çok beğendiğimi söyleyerek röportaj yapmak istediğimi belirttim. Kendisi de teklifimi kabul ederek Hindistan’da film çekiminden fırsat bulduğu zamanlarda sorularımı cevapladı. Hem izlediğim film sonrası filmin başrol oyuncusuyla bu bahaneyle tanışmış oldum hem de Filistinli bir oyuncunun dünya çapındaki bir yapımda rol almasını duyurdum.

Netflix’te Sarah Alderson’ın kitabından uyarlanan “Kaçamak” (The Weekend Away) filminin başrolünde Zain isimli Suriyeli bir taksiciyi canlandırdınız. Filmle başlayalım isterseniz. Dünyada ve Türkiye’de çok izlendi filminiz. Öncelikle başarılı oyunculuğunuzdan ötürü sizi kutluyorum. Bu rol size nasıl geldi? Sizden dinleyebilir miyiz?
İtalya’da yönetmen Alessio Cremonini’yle bir film çekerken, “The Weekend Away” filmi için filmin yönetmeni Kim Farrant’tan başrol teklifi aldım. Netflix filmi için seçmelere katılmak isteyip istemediğimi soran bir e-posta gönderdi, metnin yarısı İngilizce, bir kısmı ise Hırvatça cümlelerden oluşuyordu. Seçmeler sonucunda da performansım beğenildi ve “The Weekend Away” filminde Suriyeli taksici Zain rolü için beni seçtiler.
Suriyelilerden çok fazla mesaj aldım
Filistinli bir Müslüman oyuncu olarak böylesi bir filmde oynamanız sonrası ve filmle ilgili yakın çevrenizden nasıl geri dönüşler aldınız?
Ben bir aktörüm ve bu benim için yeterli bir tanım. Arkadaşlarım ve ailem oyunculuğum noktasında zaten beni her zaman destekliyorlar, onların desteğini arkamda hissetmek daha büyük işlere adımlar atmamı sağlıyor. Ancak “The Weekend Away” filmi sonrası özellikle Suriyelilerden çok fazla mesaj aldım. Batı’nın Arapları genellikle filmlerde kötü göstermesi ve bu filmde de Suriyeli bir taksicinin başrolde iyi bir rolde olması sonrası “Bize farklı bir Suriyeli gösterdiğin için teşekkür ederim” diyen çok sayıda mesaj aldım.
“The Weekend Away” filmini izledim ve çok beğendim. Filmin hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
İzleyen ve beğenen herkese çok teşekkür ediyorum. İzlemeyenlere ise filmimizi izlemelerini tavsiye ediyorum. Hikayesini kısaca anlatmak gerekirse Hırvatistan’da hafta sonu kaçamağında en iyi arkadaşını öldürmekle suçlanan bir kadın hakkında psikolojik bir gerilim filmi. Adını temize çıkarmaya ve gerçeği bulmaya çalışırken, çabaları acı verici bir sırrı ortaya çıkarıyor. Ben de buraya başrol karakteri Beth’i canlandıran Leighton Meester’a yardımcı olan Suriyeli taksici Zain karakterini canlandırıyorum. Geri kalanını da izleyenlere bırakalım isterseniz.
Filmde katilin kim olduğunu bütün izleyenler son sahneye kadar merakla bekledi. Herkes farklı tahminlerde bulundu. Birçok kişi sizi de filmde katil diye tahmin etti. Siz filmin sonunu nasıl buldunuz? Daha farklı da olabilir miydi?
Bu yönetmenin bir tarzı diyebiliriz. Bu yüzden de film boyunca hepimiz şüpheli görünüyoruz. Filmi tekrar izlerseniz tüm karakterlerin saçlarında benzerlik görebilirsiniz. Mesela polis Pavic karakteri öldüğünde, videoda onu suya attığını gösterirlerse kocasını görürsünüz ama kaydı izlerken konuşurlar. Yani hepimiz amaç olarak aynı görünüyorduk.
Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim; filmi izleyenler de göreceklerdir bundan eminim; filmin sonu birçoğumuz için çok şaşırtıcıydı. Çünkü bir Amerikan filminde genellikle kötü adam rolündekilerin her zaman neredeyse Arap olduğunu görürsünüz. Bu filmde bir Arap iyi bir rolde ve başrolde. Bu çok yakında daha da fazla değişecek diye düşünüyorum.
Babanız dünya çapında önemli bir oyuncu: Muhammed Bakri. Kardeşleriniz Saleh Bakri ve Adam Bakri de oyuncu. Oyuncu bir aileden gelince mi oyuncu olmak istediniz yoksa oyunculuğunuz sizin en büyük hayaliniz miydi?
Dünyanın son işgal ülkesindeki Filistin’in küçük bir köyünde yapabileceğim başka farklı hiçbir şey olmadığı için, ailemin de oyuncu olmasıyla birlikte ben de oyuncu olmaya karar verdim. Oradan çıkmamın ve kendimi ifade edebilmemin tek yolu buydu.

İsrail’in Filistin’i işgali hem Müslümanları hem Hristiyanları etkiliyor
Filistinli yönetmen Bassam Jarbawi’nin ilk filmi “Tornavida”nın başrolünde Ziad karakteriyle yer aldınız. Film, Filistin ve İsrail arasında yaşanan sorunlara değiniyordu. Türkiye’de de gösterime girdi. Filistin’de Müslümanlara yapılan eziyetler bitmiyor, orada yaşanan acı görmezden geliniyor. Yaşanan bu sorunlara dair sizin görüşlerinizi almak isterim.
Bence yanlışın var çünkü İsrail, dünyanın özellikle 11 Eylül’den sonra Müslümanlarla uğraştığını bilmesini istedi. Filistin’de Müslümanlar dışında Hristiyan Filistinliler ve birçok farklı dinden insanlar da var. Ancak hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Müslümanların niçin bunları yaşadığını. İsrail’in Filistin’i işgali tüm Müslüman ve Hristiyan Filistinlileri fazlasıyla etkiliyor. İsrailli siyonistler, İsrail ve Filistin arasında yaşanan savaşı İslami bir imaja dönüştürmeyi başardılar, böylece Arap dünyasını da yıkacaklarını düşünüyorlar.
Türkiye’ye dair birkaç soru sormak istiyorum. Türkiye deyince aklınıza ilk gelen ne oluyor?
Benim için İslam’ın diğer bir portresi.
“Diriliş Ertuğrul” dizisini ailecek severek izledik
Türk sineması ve oyuncularına dair neler biliyorsunuz? Takip ediyor musunuz?
Dürüst olmak gerekirse Türkiye’ye dair oyunculuk olarak televizyonda gördüğüm tek şey “Diriliş Ertuğrul” dizisiydi. Ailecek diziyi severek takip ettik ve izledik. Ana karakter ve diğer oyuncular harika performanslar sergilemişlerdi. Böyle iyi oyuncularla tanışmak ve bir gün çalışmak benim için büyük bir keyif olur.
Bir gün size bir Türk filmi ya da dizisinden teklif gelse oynar mısınız?
Çok isterim tabi neden olmasın. Bir gün o da olabilir, belli mi olur. Bu arada yakın zamanda Türkiye’ye ziyarete gelmeyi planlıyorum.
Dünyadaki ve Türkiye’deki hayranlarınıza bir mesajınız var mı?
Özellikle filmimizi izleyen herkese kocaman sevgiler ve saygılar. Umarım motive olmaya devam eder ve daha çok beğeneceğiniz işlerle karşınıza çıkarım.
Filmde birçok dinden ve ırktan oyuncular vardı
Birçok insanın “Gossip Girl” dizisinden tanıdığı şimdilerde “How I Met Your Father” dizisinde oynayan Leighton Meester’la başrolde birlikte yer almak benim için çok keyifliydi. Ancak ilk tanışma anımız benim açımdan çok rahat değildi. Ancak tanıdıkça kendisinin çok alçakgönüllü olduğunu fark ettim. Herkese karşı çok iyi davranıyordu ve o kadar meşhur olmasına rağmen kendisini diğer insanlardan farklı görmüyordu. Maalesef birçok oyuncu fazlasıyla yapıyor. Gerçekten her yönüyle çok güzel bir insandı. Dürüst olmak gerekirse tanışmadan önce benim açımdan çok yabancı birisiydi. Çünkü kendisi Amerikalı bir Yahudiydi ve ben de bir Filistinliydim. Ancak kendisinin bu olaylardan çok uzak olduğunu tanıdıkça fark ettim ve bizim filmlerdeki çekimimizi hiç etkilemedi diyebilirim. Kendisiyle Filistin’de yaşananlara dair de sohbet ettik filmden arta kalan zamanlarda ve işgale karşı sesini yükseltirse büyük bir değişikliğe etki edebileceğini ifade ettim. Ben bütün dinlerin kardeş olduğunu ve hep birlikte barış içinde yaşayabileceğini düşünüyorum. Ancak kendisi buna dahil olmak istemediğini ve siyasi bir görüşünün olmadığını ifade etti.

Önceki Yazı

150 yıllık “Basın sanatı”

Sonraki Yazı

İnandığımız müziği samimiyetle yapıyoruz

Son Yazılar

Sessizlik olarak görünen şey

Friedrich Nietzsche, “Bir sanatçının işi konuşmaya başladığı zaman kendisi susmalıdır.” der. Bunun ülkemizde en seçkin örneği