Kolezyum’un Yer altı Tünelleri Açılıyor

2 dakikada okunur

İtalya’nın Roma şehrinde bulunan tarihi Kolezyum’un (Colosseum) yeraltı tünelleri, tarihinde ilk kez halka açılıyor. İki bin yıllık amfi tiyatronun bugüne dek gizli kalmış tünelleri cuma gününden itibaren ziyaret edilebilecek.

İki bin yıllık tarihi olan amfi tiyatro , gladyatörlerin ve mahkumların tuzak kapılarından arenaya çıkmadan önce bekledikleri yeraltı geçitleri, odalar ve kafeslerden oluşan labirent, artık ziyaret edilebiliyor. Kolezyum Arkeolojik Park direktörü Alfonsina Russo, “Ziyarete açılan bölüm, arenada devam eden gösterilerin sahne arkasıydı. O döneme ait bir dizi asansör aracılığıyla arenaya sahne malzemeleri, dövüşçüler ve hayvanlar getirilerek hazırlık yapılıyordu” diye konuştu. Russo, yeraltı koridorları olarak bilinen yeni restore edilmiş “hypogeum” adlı bölümün arkeolojik araştırmalar için çok önemli olduğunu belirterek “Buranın tarihini yeniden inşa etmemizi sağlıyor” dedi.
10 Yıldır Restorasyonda
Roma İmparatorluğu’nun en büyük amfi tiyatrosu ve İtalya’nın en popüler turistik yeri olan Kolezyum, 2012’den beri kapsamlı bir restorasyondan geçiyor. Proje, Roma’nın Arkeolojik Mirası ile ortaklaşa 30 milyon dolar bağışta bulunan İtalyan moda evi Tod’s tarafından başlatıldı. 80 arkeolog, mimar ve mühendisin iki yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışma sonucunda şimdi tarihi yapının bodrumunda 160 metrelik bir yürüyüş yoluyla ziyaretçiler, daha önce görülmemiş bir tarihe şahitlik edecek. Kolezyum’un yapımına usta bir komutan olan Vespasianus tarafından milattan sonra 72 yılında başlandı ve 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. Daha sonraki değişiklikler Domitian hükümdarlığı zamanında yapıldı.

Önceki Yazı

18. Akbank Kısa Film Festivali’ne Başvurular Başladı

Sonraki Yazı

Kültürel Kodlarımız Masallarda Saklı

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne