KÜLT PROJELERİN MİMARI: OSMAN SINAV

/
8 dakikada okunur

1958 doğumlu olan Osman Sınav, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim, tekstil tasarımı ve sinema ve televizyon eğitimi aldı. Kariyerine reklam filmleri çekerek başlayan yönetmen 1984 – 1987 yılları arasında 500’den fazla reklam filminde görev aldı. 1987’den itibaren reklamcılıktan televizyon ve sinema sektörüne adım atıp dizi, televizyon filmi ve sinema filmleriyle ördüğü kariyerinde unutulmaz projelerin ardındaki isim oldu. İlk üretimlerini TRT bünyesinde çektiği filmlerle yapan yönetmen; Bir Muharririn Ölümü, Yalancı Şafak, Atlıkarınca, Hünkârın Bir Günü, Küçük Dünya, Aşka Kimse Yok, Kapıları Açmak ve Yalancı isimli yapımlarla adını duyurdu. Son televizyon filmi olan Yalancı ile 1994’te Altın Portakal’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü alırken filmde başrolde olan Mehmet Aslantuğ da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almıştı.

EN SES GETİREN DİZİLERİNİN PERDE ARKASINDAKİ İSİM OLDU

Özel televizyon kanallarının giderek yaygınlaşmasından sonra projelerini bu yeni dinamiğe taşıyan yönetmen, 1990’ların en ses getiren dizilerinin perde arkasındaki isim oldu. Süper Baba dizisinin 1994’te yönetmen koltuğuna oturan Osman Sınav, 2 yıl bu dizinin yönetmenliğini yaptı. Böylece ilk unutulmaz projesine imza atmış oldu. Hem öyküsü hem oyunculukları hem de müzikleriyle bir doksanlar kültüne dönüşen dizinin uzun süren başarısının arkasındaki isimlerden biriydi.

1998’de ise Osman Sınav unutulmaz bir diziyi ekrana taşıdı. Aksiyon ve dram öğeleri taşımasının yanında politik bir arka planı olan Deli Yürek dizisi Osman Sınav’ın ilk büyük projesi oldu. 1998’den 2002’ye kadar 113 bölüm süren Deli Yürek sarsıcı bir etki yapmış, hem sinema sektörüne kazandırdığı yeni bir jön olan Kenan İmirzalıoğlu’nun keşfi hem de güncel ve yeni konusuyla benzersiz bir dizi anlayışını getirmişti. Deli Yürek uzun yıllar sonra ilk defa yurtdışına satılan ulusal televizyon dizisi de olmuştu.

Deli Yürek’in yarattığı sarsıcı etkiden sonra bu kez bir aile ve mahalle hikayesine dönen yönetmen yine çok başarılı bir çizgi tutturdu. 2002’de başlayan Ekmek Teknesi dizisi bir aile etrafında organize olup bir semtte yaşayanların günlük koşturmacalarını mizahi bir üslupla izleyicilerine sundu. Yaslandığı geleneksel değerler ve zengin karakterli yapısı, diziyi çok sayıda aile dizisinden ayırıyordu.

2003’te yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı Kurtlar Vadisi dizisi televizyon dizileri arasında en büyük etkiyi yapan yapımların başında geliyor. Bir mafya eleştirisi olarak organize edilen dizi Osman Sınav’ın başında olduğu 2003-2004 yıllarında mafya, siyaset, ticaret denklemine dair daha önceki dizilerde üstünde durulamayan konu çeperlerinde yeni şeyler söyleyen ve gayrimeşru ilişki ağları üstüne odaklanan çok büyük izleyici sayılarına ulaşmış bir diziydi. Etkileri 20 yıl sonra hâlâ internet ortamında devam eden, daha önceki hiçbir yapıma benzemeyen, dönemin ruhunu taşıyan, Balkanlar ve Ortadoğu’da çok sayıda ülkeye ihraç edilen dizinin karakterlerinin ölümünde cenaze namazı kılınan, gerçeklikle kurgunun iç içe geçtiği bir yapım olmuştu.

KENDİNİ SÜREKLİ YENİLEYEN OSMAN SINAV…

Kendini sürekli yenileyen Osman Sınav, 1999-2013 arasında gösterilen ve görevdeki askerlerin yaşamlarına odaklanan Sakarya Fırat dizisinin yapımcısı olup ortaya çıkmasını sağladı. Büyük etki yapan dizilerden biri olan Sakarya-Fırat tarzı dizilerin ortaya çıkmasının öncüsü oldu.  2018’de başlayan ve 64 bölüm yayımlanan Sen Anlat Karadeniz dizisinin de yapımcılığını yapan Sınav, yöresel özellikler üstünden organize edilen dizi türlerine yeni bir yaklaşım getirmiş oldu.   Toplamda 23 dizinin yapımcısı ve yönetmenliğini üstlenen Osman Sınav, dönemlerin toplum talepleri ve değişen anlayışları çok iyi takip eden bir isim olarak kitlesel yayın anlayışının başat isimlerinden biri olduğunu kanıtlamış bir sinemacı.

Reklamcılıkla başladığı kariyerine televizyon filmleri ve televizyon dizileriyle devam eden yönetmen beyazperde için de üretim yapmaktan geri durmadı. Kimi zaman dizilerin yaptığı etkiyi sinemaya taşıyan Deli Yürek Bumerang Cehennemi gibi projeler yaparken kimi zaman da yeni bir aksiyon kahramanı yarattığı Pars Kiraz Operasyonu gibi yerli aksiyon denemeleri yaptı. Sinemadaki en ses getiren, en özel yapımı bir Mustafa Kutlu uyarlaması olan Uzun Hikâye filmiydi. ‘Bir Hicret öyküsü’ olarak tanımladığı filmde Deli Yürek dizisiyle keşfettiği Kenan İmirzalıoğlu’nun farklı bir karaktere büründürmüştü.

Osman Sınav farklı konu çeperlerinde üretim yapabilen kendini tekrar etmeyen bir yönetmen ve yapımcı olarak 1990 sonrasının renkli dünyasında kendi özgünlüğünü yaratabilmiş ender isimlerden biri olarak aynı dönem üretim yapan meslektaşlarından ayrılabilen bir yerde duruyor.

Önceki Yazı

“TÜRK SİNEMASI DÜNYADAKİ EN ÖNEMLİ ANLATI BİRİKİMİNE SAHİP”

Sonraki Yazı

ŞİİRSEL VE GERÇEKÇİ BİR YÖNETMEN: MAİ MASRİ

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı