Kültür sanat ajandası yine çok dolu

9 dakikada okunur

Eylül ayı itibari ile sonbahara merhaba dedik. Kültür sanat sezonu da sonbahar ile beraber hareketlendi. Tiyatrodan, sergiye birçok etkinlik Eylül ayı itibari ile sanatseverlere kapılarını açıyor. Bu sezonda etkinliğe doyacağız diyebiliriz. Litros Sanat kültür sanat ajandası olarak sezon boyunca seçkin etkinlikleri takip ederek bu sayfada sizlerle paylaşacağız. Bu sayımızda İstanbul’dan bir tiyatro bir de konser seçtik. Sergi için ise Adıyaman’a rotamızı çevirdik. Bursa’daki edebiyat kampı ve gastronomi festivaline yer vermeden de yapamadık.

Sonbahar mevsimine yavaş yavaş giriş yapıyoruz. Kültür sanat sezonu da yavaş yavaş kapılarını sanatseverlere açıyor. Litros Sanat ekibi olarak, sonbahar mevsimine özel taze çıkan etkinliklerini sizler için derledik. İlk etkinliğimiz Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı, usta oyuncular Demet Akbağ ve Salih Bademci’nin oynadığı “Aydınlıkevler” tiyatrosu oluyor. Erdoğan’ın usta kalemi ile yazılan oyun Ankara’nın Aydınlıkevler semtini anlatıyor. “Burası Aydınlıkevler ve babaannem Amerika’ya karşı” mottosu ile kendini tanıtan oyun 14 Eylül’de Maximum Uniq Açıkhava’da izleyicisi ile buluşacak. Sonbaharı müzik ziyafeti ile karşılamak isteyen okuyucularımız için de konser seçtik. Türk pop müziğinin duayen ismi Erol Evgin, 6 Eylül Salı akşamı sevenleri ile Maximum Uniq Açıkhava’da buluşacak. Erol Evgin’e, bu özel gecede Firuz İsmailov yönetimindeki Erol Evgin Orkestrası eşlik edecek. Sanatseverlerin rotasını “Kommagene Bienali” ile Adıyaman’a çeviriyoruz. “Hayali bir uygarlık” yaratma fikri ile yola çıkan ve bu yıl ilk kez düzenlenen Kommagene Bienali’ne birçok uluslararası sanatçı eserleri ile katıldı. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Adıyaman/ Kahta’da bulunan bienal 20 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Babaannem Amerika’ya karşı

Onu tanımlarken hem usta oyuncu hem de usta kalem diyoruz. On parmağında on marifet var. Kimi zaman oynadığı oyunlarla hayran bırakıyor kendine kimi zaman da yazdığı senaryo ve şiirlerle. Biz bu tanımlamayı yaparken sizin de dilinizin ucuna o isim geldi değil mi? Yılmaz Erdoğan…
Usta oyuncu, Aydınlıkevler tiyatrosu ile bu sefer usta kalem olarak karşımıza çıkıyor. “Babaannem Amerika’ya karşı” sloganı ile seyirci ile buluşan Aydınlıkevler tiyatrosu Yılmaz Erdoğan tarafından yazılmış. Başrollerini Demet Akbağ ve Salih Bademci’nin paylaştığı oyun yoksul bir ailenin Aydınlıkevler’de geçen öyküsünü anlatıyor. Yılmaz Erdoğan Aydınlıkevler’i şu sözlerle tanımlıyor: “Yaşamak, zemheriye ve yokluğa direnmek ve Amerika’yla baş etmek üzerine dar gelirli ama zengin bir öykü… Burası Aydınlıkevler ve babaannem Amerika’ya karşı!” Bir babaanne ve torunun yaşadığı maceraların anlatıldığı oyunda, Salih Bademci’nin hayat verdiği Süreyya karakterinin izleyenlere verdiği mesaj manidar; güzel sevin, seveni daha güzel sevin. Amerikan emperyalizmine bir babaannenin başkaldırışının, aşkının peşinden koşan bir ressamın tertemiz duyguları ile harmanlandığı oyun 14 Eylül’de Maximum Uniq Açıkhava tiyatrosunda izleyici ile buluşacak.

“Hani bir şarkı söyler içinden…”
Kültür sanat ajandası konsersiz olmaz. Sizlere 80’li yılların yakışıklı ve bülbül sesli sanatçısı Erol Evgin’in konserinin haberini verelim. Sonbaharın hüznüne, Erol Evgin’in şarkılarının eşlik etmesini istiyorsanız bu konser tam sizin için. Türk pop müziğinin duayen ismi Erol Evgin, 6 Eylül Salı akşamı saat 21.00’de Maximum Uniq Açıkhava’da İstanbullularla buluşacak. Konserinde dört neslin birlikte söylediği, anılarımıza fon müziği olmuş altın şarkılarını ve pop müzik klasiklerini seslendirecek olan sanatçı, hayranlarına unutulmaz bir gece yaşatacak.Hayranlarını şarkılarla büyülü bir yolculuğa çıkaracak olan Erol Evgin’e, bu özel gecede Firuz İsmailov yönetimindeki Erol Evgin Orkestrası eşlik edecek.

Bu bienal tam bizlik
Sanatseverlerin rotasını Adıyaman’a çeviriyoruz. “Kommagene Bienali – Hayali Uygarlık” 20 Ağustos’ta sanatseverlere kapısını açtı. Bu bienalde ana mekan olarak Kahta’daki bir ada seçildi. Kahta ve çevresi binlerce yıl pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptı. Güçlü uygarlıklar bugüne kadar ulaşan güçlü izler bıraktı. O uygarlıklardan kalan efsaneler kurmaca ile birleşince Kommagene Bienalini oluşturdu. Hayali bir uygarlık; kurgusal bir arkeoloji, kurgusal bir tarih, kurgusal bir dil, kurgusal bir ekonomi, kurgusal bir müzik, kurgusal semboller, kurgusal tarım, kurgusal mimari, kurgusal gastronomi, kurgusal moda, kurgusal kanunlar… Farklı disiplinlerden sanatçıların bu soruları eserleri ile cevaplandırdığı Kommagene Bienali 20 Ekim’e kadar açık olacak.
Bursa’dan esen kültür rüzgarı
2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’da adeta kültür sanat rüzgarı esiyor. Birbirinden çeşitli etkinliklerin yapıldığı kentte şimdi de edebiyat ve yazı kampının telaşesi var. Eleştirel okumayı öğrenmek, yazı yazma kabiliyetini geliştirmek ve edebiyat ile düşünce dünyasını zenginleştirmek isteyenlere yönelik planlanan kamp, bir hafta boyunca Karacaali Gençlik Kampı’nda yapılacak. 3-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan kampa birçok şair, akademisyen ve yazar katılarak öğrencilerin yazım alanındaki gelişimlerine katkı sağlayacak. Diğer taraftan Bursa’da damak çatlatan bir etkinlik var. Tarih, kültür ve medeniyet başkenti “Yeşil Bursa”nın gelenekten geleceğe akan eşsiz ipeksi lezzetlerinin tanıtılacağı, Bursa´da dededen toruna yaşayan lezzet duraklarının yer alacağı 7’den 70’e herkes için her anlamda doyurucu Bursa Gastronomi Festivali 23 – 25 Eylül 2022 tarihlerinde gastronomi meraklılarını bekliyor.

Önceki Yazı

Kültür sanatın sezonu olur mu?

Sonraki Yazı

Sinemanın sana ihtiyacı var

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı