Kültür Sanatta Sosyal Medyaya Düşen Notlar

/
4 dakikada okunur

2022’nin ilk sayısı itibariyle Litros Sanat’ta yepyeni bir köşe ile karşınızdayım. Son yıllarda hepimiz sosyal medyayı profesyonel denecek seviyede kullanmaya başladık. Kendi hayatımızdan detayları paylaştığımız sosyal medyada başkalarının hayatından detayları da takip eder olduk. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube derken kimi zaman gündemi takip etmekte güçlük çeksek de bazen toplu taşımada bazen iş yerinde kısa bi’ molada bazen de gün sonunda sosyal medya gündemini yakından inceliyoruz. Artık kültür ve sanata dair son günlerde sosyal medyada ne konuşulmuş, kimler neler paylaşmış “Sosyal Sayfa”da okuyabileceksiniz.

Coşkun Yılmaz’ın gözünden Alaeddin Yavaşça
Klasik Türk müziğinin duayen isimlerinden Alaeddin Yavaşça’nın vefat haberi hepimizi derinden üzdü. Vefat haberini alır almaz birçok isim sosyal medya hesaplarından taziye mesajı yayınladı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz da Twitter hesabından birlikte çekildikleri kareleri paylaşarak aşağıdaki paylaşımı yaptı.

Mehmet Nuri Ersoy’a Göre Yılın Fotoğrafları
Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Anadolu Ajansı tarafından her yıl düzenlenen “Yılın Fotoğrafları” oylamasını yaparken çekilmiş olduğu kareyi, “Haber”, “Yaşam” ve “Spor” kategorilerindeki seçimlerini açıklayarak Instagram hesabından paylaştı.

Zahid Sobacı “Aslan HÜRKUŞ Kayıp Elmas”ı Duyurdu
TRT Çocuk, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ortaklığıyla hazırlanan “Aslan HÜRKUŞ Kayıp Elmas” sinema filmini seyircileriyle buluşturuyor. TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, Manga grubunun solisti Ferman Akgül tarafından seslendirilen filmin müziği eşliğinde hazırlanan fragmanı kişisel Twitter hesabından paylaştı.

İyi ki Varsın Eren, İyi ki Varsın Ferhat Gedik!
Trabzon Maçka’da teröristlerle askerlerimizin çatışması sırasında hayatını kaybeden Eren Bülbül ve onu korumaya çalışırken şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in hayat hikayesini konu edinen “Kesişme: İyi ki Varsın Eren” filminin başrol oyuncularından İsmail Hacıoğlu, filmin afişini kişisel Instagram hesabından “1 Ocak’ta görüşmek üzere” diyerek paylaştı.

Timur Cüceloğlu’ndan “Bir Savaşçı’dan Dersler” Geliyor
Yakın geçmişte hayata veda eden yazar ve akademisyen Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nun oğlu Timur Cüceloğlu babasıyla birlikte yaptıkları doğa yürüyüşlerinden hatıralar içeren ve usta ismi daha yakından tanımamızı sağlayacak kitabının kapak tasarımını Instagram hesabından paylaştı ve “Doğan Hoca’yı daha çok tanımak ve sevmek için bir hediye olur” dedi.

Önceki Yazı

Saraybosna’da Savaşın İzlerini Taşıyan Müzeler

Sonraki Yazı

2022’ye Girerken Dijital Platformlar

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım