Kutsal topraklara adanmış bir ömür

4 dakikada okunur

   

Kuveyt Türk Bankası’nın katkılarıyla belgesel yapımcısı Ömer Faruk Aksoy’un “Bir Belgeselcinin Hicaz’daki 40 Yılı” isimli fotoğraf sergisi 11 Ekim tarihinde sanatseverlerle buluştu.   

Sergiye gitmeden önce maile gelen davetiye mesajını açınca serginin ismi beni çok heyecanlandırdı. Bütün işlerimi bir kenara bırakıp bu sergiye gitmeliyim diye kendi kendime konuştum. Benim bu sergiyi bu kadar merak etmemin altında inandığım din için kutsal olan toprakların merkeze alınması oldu diyebilirim. 

Sergiye katılım gösterenler arasında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Bu fotoğrafların hikayesinin yer aldığı, ehli gönül, ehli dil, ehli irfan ve bir de ehli kalem bir zatın yorumlarının yer aldığı metinlerle kitaplaştırılsa ne güzel olur diye gönlüme düştü.” şeklinde ifade etti. 

Sergide Ömer Faruk Aksoy’un kutsal topraklarda geçirdiği 40 yılına şahit oluyoruz. Aksoy, “Kutsal topraklara gitme hikayem dedeme kadar uzanır. Dedemin ve babamın duasıyla yolum kutsal topraklara düştü. Londra’ya gitmek için babamdan izin almaya çalışırken babamın rızası olsun diye beklerken sen Londra yerine Mekke’ye gitsen daha hayırlı olur. 1981 de ilk seyahatim Mekke oluyor. İki haftalık seyahat sonunda 40 yıl Kâbe-i Muazzama ve Resulallah’a hizmet etmek nasip oldu.” şeklinde ifade etti.  

Ömer Faruk Aksoy, Hicaz bölgesinde bulunduğu süre içerisinde tanık olduğu birbirinden eşsiz hikayeleri çektiği fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Sergiyi görmeye gelenler arasında biriyle sergi hakkında sohbet ettiğimde, kendisinin daha önce kutsal topraklara gittiğini ancak bu kadar yer görmediğini ve bu sergide çok şey öğrendiğini dile getirdi. Ayrıca kutsal topraklara gitmek isteyip gidemeyen, kutsal toprakların aşkıyla yanıp tutuşan sevdalıları tatmin edecek fotoğraflardan oluşan sergi.    

Aksoy’un kadrajında; Osmanlı padişahlarının gönderdikleri hediyeler, Hindistan’dan Mekke’ye yürüyerek 2 yılda gelen yaşlı bir hacı, Mescid-i Nebevi’nin görünmeyen kısımları, bayram namazı kılan cemaat ve Kâbe anahtarını elinde bulunduran kişi yer alıyor. Aynı zamanda Çadır şehrinin bulunduğu Mina vadisi ve Uhud Dağı gibi önemli manzaraların fotoğraflarıda bulunuyor. Sergide  90 fotoğraf 90 yaşam hikayesi bulunuyor.

Gidip görmek isteyenler için serginin 31 Ekim’e kadar TBMM Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacağını da ekleyelim. 

Önceki Yazı

Neyi izlediğimize aman dikkat!

Sonraki Yazı

Kültür sanat rüzgarı Esenler’den esiyor

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde