Mısır’ın Yeni Antik Mezarları

2 dakikada okunur

Arkeologlar, Mısır’daki Nil Deltası’nda yaklaşık 5 bin yıl öncesine ait 110 antik mezarı ortaya çıkardı.

Keşifte insan ve bebek kalıntılarının yanı sıra antik Mısır’ın üç dönemine ışık tutan mobilyalar, süs eşyaları ve çeşitli vazolar ve çömlekler de bulundu. Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, aynı zamanda çömlek ve cenaze ekipmanı da içeren mezarların, Kahire’nin kuzeydoğusundaki Dakahlia eyaletindeki Koum el-Khulgan arkeolojik kazı alanında bulunduğunu açıkladı. Bakanlık, 68 oval tabutu da içeren en eski mezarlıkların MÖ 6000 ile MÖ 3150 yılları arasındaki Hanedanlık Öncesi Mısır dönemine ait olduğunu ifade etti. Diğer mezarlıklar ise Neolitik çağdan ilk firavuna uzanan eski Mısır’ı kapsayan bölge ile MÖ 3 bin ve MÖ 1700 yıllarına tarihlendiği belirtildi.

Keşifte ortaya çıkarılan bir çocuk mezarının içinde çömlek vazo ve gümüş yüzüklerin yanı sıra büyük bir vazonun içine gömülmüş bir bebeğin kalıntıları bulundu. Öte yandan söz konusu keşif, son yıllarda Mısır’ın turizm sektörünü canlandırma umuduyla peşi sıra yaptığı bir dizi arkeolojik kazının sonuncusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önceki Yazı

Dg Classics’te Albümü Bulunan İlk Türk Müzisyen: Büşra Kayıkçı

Sonraki Yazı

Musıkinin Ermeni Üstadı: Tatyos Efendi

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı