New York’ta Sanatseverler İçin Devasa Van Gogh Sergisi

2 dakikada okunur

Ünlü Hollandalı post-empresyonist ressam Van Gogh’un eserlerini teknolojiyle birleştiren üç boyutlu devasa sergi, 70 bin metrekarelik bir alanda sanatseverlerle buluşuyor.

Kovid 19 pandemisi nedeniyle kültürel etkinliklere ara verilmesi ve yaşanan karantina sürecinden sonra sanatçıya karşı büyük bir ilgi patlaması olurken serginin New York’ta sanat için büyük, parlak bir umut ışığı olduğu ifade ediliyor.
‘Üç boyutlu Van Gogh’un yapımcıları, bir zamanlar 25 basketbol sahasına ev sahipliği yapan sergi alanı Pier 36’yı, izleyicilerin dolaşabileceği veya banklarda oturup çevrelerinde süzülen Van Gogh’un eserlerini izleyebileceği her biri diğerinden büyük üç galeri olarak tasarladı .
Yapımcılar, etkinlik için Manhattan’da dudak uçuklatan 70.000 metrekarelik bir mekânı sağladıktan sonra serginin daha göz kamaştırıcı olması için Tony ve Emmy Ödüllü set tasarımcısı David Korins’ten destek aldı.
‘Hamilton’ ve ‘Sevgili Evan Hansen’ için setler tasarlayan ve Van Gogh hayranı olan Korins, “Daha büyük, daha süslü, daha derin bir şey talep ettiler. Ben de 2021’deki insanların sanatçıyı daha çok insan olarak görmelerine yardımcı olmanın bir yolunu bulmak istedim.”dedi.
Korins ziyaretçilere Van Gogh’tan kişiselleştirilmiş bir mektup vermek için yapay zeka kullanılan ‘The Starry Night’ı, heyecan verici bir şekilde yeniden üretmek üzere yaklaşık 8.000 boya fırçası kullanan bir tavan kurulumu ekledi ve ziyaretçilerin telefonlarında onunla birlikte çalışma ve sanatçının sinestezisini (Birleşik duygu) keşfeden kabinler oluşturma şansı verdi.

Önceki Yazı

Berlin Film Festivali’nin ‘Yaz Özel’ bölümünde 126 Film

Sonraki Yazı

Christchurch Filmi İçin Çok Erken

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne