Osmanlı zerafetinden, polisiye oyununa dair her şey burada

8 dakikada okunur

Dolu dolu bir Sanat Ajandası’nda daha sizlerleyiz. Litros Sanat’ın, sanat etkinliklerini bir dedektif inceliği ile takip ettiği Sanat Ajandası köşesinde bu sayıda; uluslararası ödüllü proje olan An Epic Symphony’in Hayko Cepkin ile yaptığı veda konseri, Beymen’in 50. yılına özel hazırladığı Golden Opulance özel sergisi ve Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen dünyaca ünlü polisiye yazarı Agatha Christine’in Fare Kapanı oyunu var.

Litros Sanat’ın en renkli sayfası Sanat Ajandası’nda bu sayıda da tiyatrodan, sergiye, uzanan İstanbul’daki etkinliklerin nabzını tuttuk. Events Across Turkey’in bir kült haline gelen uluslararası ödüllü projesi An Epic Symphony, ülkemizin en önemli solistlerinden Hayko Cepkin ile Volkswagen Arena’da harika bir konsere imza attı. Lüks giyim deyince akla gelen önemli markalardan olan Beymen, bu yıl 50. yılını kutladı. 50. yılı coşkuyla kutlayan Beymen, yıl dönümüne yakışır bir sanat etkinliğine de ev sahipliği yaptı. Golden Opulence adındaki sergi ile dünyaca ünlü markaları bir araya toplayan Beymen, bu markaların Osmanlı ve etnik desenli koleksiyonlarından bir seçkiyi sanatseverlerin ilgisine sundu. Düzenli tiyatro takip eden sanatseverler bilir ki bir tiyatroda sadece senaryonun iyi olması yetmez. Oyuncu, yönetmen ve dekor da iyi bir tiyatronun olmazsa olmazıdır. İşte tam da bu saydığımız niteliklerde harika bir tiyatro oyunu izledim geçen hafta. Ünlü polisiye romancısı Agatha Christine’in Fare Kapanı eseri yönetmen İpek Çeken tarafından sahneye uyarlanmış. Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen oyun hep izleyenleri merakta bıraktı, hem de görsel şölen yaşattı. Polisiye oyunlarda merakta bırakmak önemlidir. Ekip bunu başarıyla yaptı.

Klasik müzik tınıları ve rock müzik uyumu bu konserde

An Epic Symphony’i duymuşsunuzdur. Event Across Turkey’in bir kült haline gelen ödüllü projesi An Epic, Türkiye’deki önemli seslerle uzun yıllardır birlikte sahne alıyor ve müzikseverlerin kulaklarının pasını siliyor. Hayko Cepkin ile çokça sahneye çıkan An Epic, 30 Kasım akşamı Volkswagen Arena’da Hayko ile yine bir konser verdi. Fakat bu konserin bir özelliği vardı. Hayko Cepkin’in açıklamasına göre 30 Kasım’daki konser An Epic ailesi ile yaptığı son konserdi. Cepkin, “An Epic ile yaptığımız onlarca konser ile önemli başarılara imza attık. An Epic denilince akla gelen ilk isim olmaktan gurur duyuyorum. Benim için kıymetli bir apolettir. Zaman yenilenme zamanı.” dedi.  Gelelim konsere… Işık ve orkestranın uyumu, Hayko Cepkin’in nevi şahsına münhasır sesi ve duruşu ile birleşince ortaya bir görsel şölen çıktı. Volkswagen Arena hınca hınç dolmuştu. Seyirci ile interaktif sürdürdüğü konserde “Bertaraf Et” şarkısı çalınca dinleyenler kendini tutamadı sahnenin önüne geçip şarkının keyfini doyasıya çıkardı. Klasik konser temalarından oldukça farklı bir konserdi. Çünkü prodüksiyonunda müthiş bir emek vardı. Işıklar, lazer gösterileri, orkestranın ışık gösterisi ile harmonisi izleyenleri büyüledi. Şarkıların ritmi ve Hayko’nun enerjisi de dinleyenleri kırdı geçti. Şunu söylemek bence yanlış olmaz; bu bir konser değil adeta bol aksiyonlu bir Hollywood filmiydi.  Konserin bitmesini istemeyen seyirci sonunda Hayko’yu ikna etti sahnede biraz daha kalmasını sağladı. Hayko ve An Epic de seyircisine harika bir final ile veda etti.

Beymen’den 50. yıla yakışır bir sergi 

“Lüksün 500 yılından ilhamla” mottosu ile 50. yılı kutlayan Beymen, Tophane-i Amire’de Golden Opulence isimli bir sergiye ev sahipliği yaptı. 12 Aralık’a kadar devam edecek sergide lüks ve zanaat iç içe geçmiş durumda. Valentino’dan Balmain’e, Dior’dan Givenchy’e, Etro’dan Brunello Cucinelli’ye, Stella McCartney’den Dolce&Gabbana’ya, Zimmermann’dan Victoria Beckham’a lükse ve modaya küresel ölçekte yön veren 50’yi aşkın markanın hazırladığı tasarımlar, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki Golden Opulence sergisinde bir araya geldi. Çok kültürlü miras ile çağdaş lüksün büyüleyici birleşimi sayesinde müthiş bir sergi ortaya çıkmış. Dünyaca ünlü markaların Beymen için hazırladığı koleksiyonlarda Osmanlı izlerini, Boğaz’ı, İstanbul lalelerini, Türk mavisi Turkuazı da görünce hayli keyifleniyorsunuz. Tophane-i Amire’nin tarihsel yapısı  ve Boğaz’a bakan manzarası ile Beymen için tasarlanan kıyafetler adeta bir senfoninin birbirini tamamlayan parçaları gibi olmuş. Üç bölümden oluşan sergide; Precious Dreams, Bosphorus Gardens ve Mineral Roundness ismi ile 3 tema bulunuyor. Öte yandan sergide, ülkenin önde gelen koleksiyonerlerinin bu proje için gün yüzüne çıkardıkları çok özel eserler de bulunuyor. Sergideki favorimi de söylemeden geçemeyeceğim; Maria Grazia Chiuri tarafından Christian Dior için tasarlanan; bar ceket, flamme ipek kumaştan bir büstiyer, sienna jakarlı etek ve organze gömlekten oluşan kum rengi takım…

Fare Kapanı düşündürürken güldürüyor

İstanbul 2. Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen ünlü polisiye romancısı Agatha Christine’in Fare Kapanı eseri izleyenlere tiyatro şöleni yaşattı. Atatürk Kültür Merkezi’nde Ankara Devlet Tiyatroları oyuncularının sahnelediği oyunda hem düşündük, hem güldük hem de katili bulmaya çalıştık. Oyunda; soğuk bir kış günü, Londra’da işlenmiş bir cinayet sonrası, bir dağ motelinde mahsur kalan insanların gittikçe ilginçleşen, gizemli öyküleri anlatılıyor. Tiyatroseverlerin bu oyunu izleme listelerine alması gerekiyor. Denk geldiğinizde mutlaka izleyin.

Önceki Yazı

Psikolojik motivasyon ve özgün bakış: Bir Yere Yolcu

Sonraki Yazı

Dijital platformlarda mevsim geçişi 

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine