Ramazan, sosyal medya
Ramazan, sosyal medya

Ramazan ayının manevi iklimi, sosyal medyada da hissedilecek

11 dakikada okunur

“On bir ayın sultanı” Ramazan ayına kavuşmanın sevinci içerisindeyiz. Müslüman toplumun ibadetlerle geçirdiği, paylaşmanın, yardımlaşmanın, sevginin ve Allah’ın rızasını kazanmanın hayatın her anında hissedildiği bu dönem huzur ve bereketin de sembolü olarak görülmektedir. Ramazan ayında sizlerle buluşan bu sayımızda, bu mübarek ayın ruhuna uygun bir yazıyla karşınızdayım. Ramazan’ın manevi atmosferini dijital mecralarda da hissetmekteyiz. Peki, Ramazan’ın ruhunu yansıtan hangi hesaplar akıllı cihazlarımızda en çok ziyaret edeceğimiz hesaplar olacak, gelin hep birlikte bakalım.

Mimari, medeniyet ve İslâm…
Mimari, şehirlerin ve bölgelerin fiziki yapılarının sanatsal bir şekilde tasarlanma, inşa edilme ve bir ruha bürünmesidir. Ülkemiz, yüzyıllar boyu farklı medeniyetlerin yaşamını sürdürdüğü topraklardır. Bu topraklar, her toplumun kendi kültürünü yansıttığı eserlerin inşa edildiği, nesilden nesile aktarıldığı zengin bir bölgedir. Kültür zenginliklerimiz dünya çapında ilgi görmekte ve her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Ramazan ayı, biz Müslüman toplumunun ibadetlerle geçirdiği bir dönemdir. “on bir ayın sultanı” olarak adlandırdığımız bu mübarek ay, hayatımızın her alanını etkileyen ve ruhumuza tesir eden zaman dilimidir. Ay boyu ibadetlerimizi gerçekleştirmek için çevremizdeki camileri ziyaret ediyor, ibadetlerimizi yerine getiriyoruz. Şehrin manevi süsü olan camilerimiz, asırlık kültürel değerlerimiz arasındadır. Bu ibadethanelerimiz, Ramazan ayı boyunca hem ibadet etmek isteyenlerin hem de yerli ve yabancı turistler tarafından Ramazan ayının manevi ruhunu yerinde hissetmek için sıklıkla ziyaret edilmektedir. Günümüzde en çok fotoğraf ve video içeriği paylaşılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da bu muhteşem mimari eserlere de sıklıkla rastlanmaktayız. Amatör ve profesyonel birçok fotoğrafçı/kullanıcı, ülkemizdeki camilerin ihtişamlı ve büyüleyici mimari güzelliklerini yansıtan fotoğrafları Instagram’da paylaşıyor. “mosquesty” kullanıcı adlı hesap, camilerimizi en güzel açıdan fotoğraflıyor ve bizlerle buluşturuyor. Tabii ki bizler de bol bol beğeni ve yorumlarla bu fotoğraf sanatçısının emeğinin karşılığını veriyoruz.☺ Ramazan ayı boyunca birbirinden tarihi ve mimari açıdan eşi benzeri bulunmaz camilerimizin fotoğraflarını bu hesabı takip ederek inceleyebilir ve Ramazan ayının atmosferini günlük hayatta yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarımızda da hissebilirsiniz. (IG: @mosquesty)
Ömür Akkor’dan lezzet sırları
“Anadolu Mutfak Tarihi”, “Osmanlı Mutfağı” ve “Türk Mutfağı” konularında akademik anlamda dersler veren ve bizlerle birbirinden lezzetli yemek tariflerini buluşturan Ömür Akkor’u hepimiz yakından tanıyoruz. Ülkemizin her bölgesini gezmiş ve her bölgenin yemek kültürüne hakim olan ünlü şef, gastronomiye ilgi duyanlar için de çeşitli kitapları kaleme almıştır. Ramazan ayı içerisinde en önemli hususlardan biri de doğru beslenmedir. Sahur ve iftar yemeği olmak üzere günde iki kere beslendiğimiz ve günün uzun bir bölümünde vücudumuza herhangi bir besin kaynağı sokmadığımız bu ay hem sağlıklı bir bünye hem de ibadetimizi en verimli şekilde yapabilmemiz için kritik bir dönemdir. Her ne kadar pandemi süreci boyunca uzak kalmış olsak da Ramazan ayının özelliklerinden biri de toplu sahur ve iftar yemekleri organizasyonlarıdır. Sevdiklerimizle bir araya gelmemize vesile olan bu sofralar aynı zamanda paylaşmanın ve bereketin de sembolüdür. Hem sağlıklı beslenmek için hem de en güzel sofraları kurmak için usta şef Ömür Akkor’u takip edebilir, lezzetli tariflere ulaşabilir ve Ramazan ayı boyunca sofralarımızın bereketini arttıracak tüyolara sahip olabiliriz. (IG: @omurakkor)
Suya ruh katan sanat…
Ebru sanatı her kesimden insanın ilgisini çeken, hayranlıkla takip edilen geleneksel sanat dallarından biridir. Tekne adı verilen kabın içerisinde suyun ve boyanın ahenkle dansı, ardından bu muhteşem desenlerin kâğıda yansıması adeta hepimizi büyülüyor. Bu sanatla hemhal olan insanlar, ortaya bir eser çıkarırken iç dünyalarını da huzur kaplıyor desek sanırım yanlış olmaz. Biz sanatseverler de bu muhteşem eserleri ilgiyle takip ediyoruz. Ebru sanatının ülkemizdeki en önemli isimlerinden biri olan Hikmet Barutçugil hem Türkiye’de hem de yurt dışında birçok büyük işe imza attı. Ebru sanatı ile ilgili birçok televizyon programına katıldı, dergilerde röportajları yayınlandı, kongrelere bildiriler verdi. Hikmet Barutçugil’in yayımlanmış birçok mülakat ve makaleleri de bulunmaktadır. Ramazan ayı boyunca, bu mübarek ayın manevi ruhunu her anlamda yaşamak en önemli hedeflerimizden biri olacak. Sosyal medyada özellikle sanata meraklı kişiler, Ramazan ayı boyunca usta sanatçı Hikmet Barutçugil’i yakından takip edebilirler. Takipçileri, İslam medeniyetinin en güzel motiflerini ebru eserlerine dönüştüren Barutçugil’in kişisel Instagram hesabı üzerinden sıklıkla yaptığı paylaşımlarla “11 ayın sultanı”nda manevi doyuma ulaşacaktır. (IG: @hikmetbarutcugil)
Müzik ruhun ve zihinlerin gıdasıdır
Ramazan ayının manevi ruhunun hayatımızın her alanına tesir ettiğinden bahsetmiştim. Mübarek ay, ibadetlerle geçen bir ay olmanın ötesinde günlük yaşantımızda ilgilendiğimiz tüm alanlara maneviyatı ilmek ilmek işleyen günleri barındırıyor. Dinlediğimiz müzikten izlediğimiz filmlere, okuduğumuz kitaplardan katıldığımız sohbetlere kadar her anlamda manevi doyuma ulaşıyor, bu ayın “on bir ayın sultanı” sıfatını neden taşıdığını aslında daha iyi bir şekilde idrak ediyoruz. Dijital mecralarda istenilen her konuyla ilgili içerikler bulmak mümkün. Biz kullanıcılar da hangi içeriği görmek istiyorsak o konuya yönelik içeriklerle karşılaşmanın kolaylığını ve zenginliğini yaşıyoruz. Ramazan ayında ilgimiz ve alakamız daha çok bu mübarek ayı hakkıyla idrak etmeye yönelik olacak şüphesiz. Dijital platformlar ve sosyal medya kanalları üzerinden İslam’ı anlamaya ve anlamlandırmaya yönelik birbirinden çeşitli konulara ve alanında uzman kişilere erişebilmemiz mümkün. Ve müzik… Her insanın bir şekilde müzikle iç içe olduğu anlar vardır. Müzik, Ramazan ayında başka bir ruha bürünmektedir. Ruhumuza ve zihnimize direkt etki edebilen notalar, Ramazan ayında bizler için başka başka ezgiler barındırmaktadır. TRT Müzik, bizlere her tarzdan müzik ziyafeti sunan bir platform. Hem televizyondan hem radyolarımızdan hem de YouTube gibi dijital platformlardan erişebilmemiz mümkün. Ramazan ayı boyunca TRT Müzik YouTube kanalını takip ederek birbirinden çeşitli müzik programlarının tekrar yayınlarını izleyebilir, “shorts” adı verilen kısa kısa videolarla en özel anları izleyebilir ve Ramazan ayına özel yayınlanacak klipleri görüntüleyebilirsiniz. (YouTube: @trtmuzik)

Önceki Yazı

Kalbinize iyi gelecek filmler

Sonraki Yazı

Ramazan ayına minnet ve şükran duymak gerekiyor

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı