Rumeli Tarihi Hafızasına Sahip Çıkıyor

1 dakikada okunur

Rumeli bölgesinde Sırbistan’da Müslümanların çoğunluklu yaşadığı Sancak’ta gençler İsa Bey isimli bir ilahi grubu kurdu. Sancaklı gençler Rumeli’deki Osmanlı bakiyesini unutmadı, Fatih Sultan Mehmet anısına kaside seslendirdi.

Balkanlar’da Sırbistan’ın Sancak bölgesinde İsa Bey isimli bir ilahi grubu kuruldu. Sancaklı gençler Balkanlar’daki Osmanlı mirasını unutmadı, Fatih Sultan Mehmet anısına kaside seslendirdi.

Novi Pazar’da kurulan ilahi grubu adını Bosna’nın ilk sancak beyi İshakoğlu İsa Bey’den alıyor. İlahi grubu TİKA’nın sağladığı enstrümanlara teşekkür etmek amacıyla seslendirdikleri kasidenin klibini Türkiye, Bosna Hersek ve Kosova’da çekmeyi planlıyor.

TİKA’nın yardımları sayesinde ilahi ve kasidelerini daha profesyonelce seslendirecek grup, Sırbistan’da İslam geleneklerini ve kültürünü korumak amacıyla 2008 yılında kurulan İsa Bey Kültür ve Sanat Derneği bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Sözlerini Bosna Hersekli Dzevad İbrahimovic’in kaleme aldığı kaside bir Türk bestesi üzerine işlendi. “Kaside, Fatih Sultan Mehmet’in Novi Pazar’da kaldığı zamanları anlatıyor. Bosna Hersek’e hareket etmeden önce burada namaz kıldığına inanılıyor.”

Önceki Yazı

Rönesansın En Pahalı Tablosu!

Sonraki Yazı

Sahnede Yarım Asır

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne