Sahnenin tozunu yutanlar bu sayfada

8 dakikada okunur

Hepimiz yaşamımız boyunca mutlaka tiyatro ile bir şekilde tanışmışızdır. Hatta bu tanışma, çoğumuz için ilkokul çağlarına kadar dayanmaktadır. Küçük yaşlarda okul müsamerelerinde amatörce ama keyif dolu tiyatro oyunları sahnelediğiniz zamanları hatırlarsınız. Aslında tiyatro hayatımızın her alanında sürekli hemhal olduğumuz bir sanat dalı. Tiyatro, olaylara farklı açılardan bakabilme yeteneği kazandırırken, dayanışmayı öğretir ve tabii ki sanata olan ilgiyi arttırır. Ülkemizde amatör ve profesyonel olmak üzere tiyatroya emek veren birçok isim vardır. Ben de bu sayıda bu emekçilerden ilk aklıma gelenleri sizler için sıralamak istedim. Bu isimleri takip ederek daha yakından tanıyabilir ve sahnelediği oyunları yerinde izleyerek bu eşsiz sanatın içine dahil olabilirsiniz.

Sahnelerin sempatik ve duayen ismi: Cengiz Küçükayvaz
Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Cengiz Küçükayvaz, uzun yıllardan beri sanat hayatında birçok büyük projeye imza attı. Kimi zaman gişe rekorları kıran sinema filmleriyle karşımıza çıktı kimi zaman bir tiyatro sahnesinde hepimizi etkileyen bir oyunla karşımıza çıktı kimi zaman da ailecek izlediğimiz televizyon dizileriyle… Oyunculukta olan bilgi ve becerisini eğitmenlik yaparak yeni nesile aktarmak isteyen usta isim, kendi adı ile oyunculuk atölyesi kurdu ve ayrıca çeşitli belediyelerdeki tiyatro okulu projelerinde eğitmenlik yaptı. Herhangi bir yerde adını duyduğumuzda bile yüzümüzde tebessüm oluşturacak replikleri ve tiplemeleriyle hafızalarımızda yer edinen Cengiz Küçükayvaz, günümüzdeki kullanım dozunu düşünürsek çok aktif olmasa da sosyal medyayı kullanmaya gayret ediyor. Zaman zaman tiyatro oyunlarından kısa videoları, konuk olduğu programların duyurularını ve özel hayatına dair kesitleri kişisel Instagram hesabında paylaşıyor. Hepimizin sempatisini kazanan Küçükayvaz’ı takip listenize alarak tiyatroya dair birbirinden kıymetli işlerden ve sahneleyeceği oyunlardan haberdar olabilirsiniz.
/cengizkucukayvaztiyatrosu
Bana her şeyi de ama tiyatro izlemiyorum deme!
Bu başlık çoğunuza bir yerden tanıdık gelmiştir. ☺TRT’nin sevilen dizisi Seksenler’de “Butik Ali” karakteriyle tanıdığımız Hakan Bulut, tiyatro sahnelerinin de tozunu yutmuş bir isim. Şimdilerde Ersin Korkut, Erdem Baş ve Eray Yasin ile birlikte “İyi Kötü Çirkin” adlı tiyatro oyununu sahneleyen başarılı oyuncu, tiyatro sahnelerine emek vermeye, bizleri salonlara çekmeye ve hepimizi güldürmeye devam ediyor. Bundan yirmi yıl önce Kadıköy’de tiyatro hayatına adım atan sanatçı, 2012 yılından beri yer aldığı Seksenler dizisinin yanı sıra birçok sinema filmiyle de karşımıza çıktı. Peki Hakan Bulut sosyal medyada nasıl? Tabii ki sosyal medyayı aktif kullanan isimler arasında. Sosyal medya hesabında, özel yaşantısının yanında yer aldığı işlerle ilgili de birçok paylaşıma yer veriyor. Dizi setlerindeki kamera arkası görüntüleri, tiyatro sahnelerinden keyifli enstantaneleri ve eğlenceli reels videoları Instagram hesabında bulmak mümkün.
/hkanbulut
Anında komedi
Mahşer-i Cümbüş’ü daha önce hiç izlemiş miydiniz? Yıllar önce televizyon ekranlarında da izleme şansı bulduğumuz doğaçlama komedi formatındaki sahne gösterisi, televizyon ekranlarına veda ettikten sonra uzun yıllardan beri tiyatro sahnesinde izleyicisiyle buluşuyor. Grubun belki de en popüler ve en komik ismi diyebileceğimiz Ayhan Taş da gerek Mahşer-i Cümbüş’te gerekse de televizyon ve sinema yapımlarında bizleri kahkahalara boğuyor. Özellikle “Kardeş Payı” dizisindeki “Sezai” karakteriyle son yıllara damgasını vuran ünlü oyuncu, Özlem Türay, Burak Satıbol, Yiğit Arı gibi isimlerle birlikte yurt içi ve yurt dışı turnelerine çıkarak milyonlarca komedi severi Mahşer-i Cümbüş’le buluşturmaya devam ediyor. Gülmek isteyenler, Ayhan Taş’ı ve beraberindeki bu muhteşem oyuncu grubunu takip etmeyi ihmal etmemeli! ☺
/ayhantas_71
Müzik, tiyatro, yemek: DasDas
Bu bölümde bir tiyatro sanatçısından değil en özel tiyatro oyunlarının sahnelendiği mükemmel bir mekandan bahsedeceğim. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 2017 yılında hayata geçirilen mekan, konser, tiyatro, sergi gibi birçok sanatsal faaliyete ev sahipliği yapıyor. Birbirinden yetenekli oyuncuların birbirinden harika oyunlarını bu mekanda bulabilmektesiniz. 3.000 metrekarelik kapalı ve 600 metrekarelik açık alanda faaliyet gösteren mekan, sanatseverlerin uğrak mekanlarından biri olmayı başardı. Sizler de ilgilisi olduğunuz oyunları bu modern mekanda izlemek için hem sosyal medya hesaplarını hem de web sitesini takip edebilirsiniz.
/istanbuldasdas
Karadeniz’in yetenekli oyuncusu: Onur Dilber
Sıradaki tiyatrocumuz, Seksenler’in komiseri Onur Dilber! Sevilen dizi Seksenler’deki komiser rolüyle daha da yakından tanıma fırsatı bulduğumuz Onur Dilber, kamera önü dışında tiyatro sahnelerinde de yeteneklerini sergiliyor. Yurt dışındaki bazı film festivallerinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülmesi, bu yeteneğinin bir nevi göstergesi ve takdiri sayılır. Yer aldığı projelere ait sık sık paylaşımlara yer verdiği Instagram hesabını takipte kalarak başarılı oyuncuya ait dizi, sinema ve tiyatro oyunlarından haberdar olabilirsiniz. (IG: @onurdilber)

Önceki Yazı

Dijital platformlarda sürpriz hareketler

Sonraki Yazı

Google ile birinci sınıf çeviri yapalım (!)

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde