Sanat Dünyasından İsrail’in Mescid-i Aksa Saldırılarına Tepki

2 dakikada okunur

Sanat dünyasından birçok isim, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da cemaate saldırmasını kınadı.

Piyanist ve besteci Fazıl Say, şu paylaşımla tepki gösterdi: “Gaddar ve zalim dünya… Salgın yıllarında bile. Şu güzel dünyamızda yaşamak ve ilerlemek için çalışmak varken, ‘bir orman gibi kardeşçesine’ olmak mümkünken, onlar hep cehenneme çevirdiler yaşamları. İnsanların yaşamlarını… Bu kötülüğe hiçbir zaman hakları yoktu.”

Tarkan, Instagram hesabından Mescid-i Aksa çevresinde çıkan yangın görüntülerini “Üzüntüyle izlediğim bu görüntüler insanlık adına çok utanç verici ve gerçekten bir insanlık ayıbı. Filistin halkına uygulanan zulmü esefle kınıyorum.” gönderisiyle paylaştı.

Oyuncu Hazal Kaya, Twitter hesabından İsraillilere, “Dini, dili, ırkı yok, bunun adı saf kötülük. Kötülüğünüzde boğulun! İnsanlık suçu işliyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Mor ve Ötesi Topluluğu da seslendirdikleri “Nakba” eserini yeniden yayınlayarak, paylaşımında “#Nakba” ve “#Gazze” etiketleriyle şarkının sözlerine yer verdi.

Sosyal medya hesaplarından tepkilerini dile getiren ünlü isimler arasında; Belçim Bilgin, Gökçe Akyıldız ve Vildan Atasever, şarkıcı Zeynep Bastık, Sarp Akkaya, Müfit Can Saçıntı, Yeşim Salkım, Aynur Aydın, Gupse Özay, Doğa Rutkay, Cüneyt Arkın ile yönetmen Kutluğ Ataman da yer aldı.

Önceki Yazı

Balkan Edebiyatı Türkçeye Kazandırılıyor

Sonraki Yazı

Vatikan Arşivinden Yunus Emre Nüshaları Çıktı

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım