Sanatın Dijital Hali: esenlersergi.com’da

3 dakikada okunur

Evde geçirilen günleri sanatla buluşturmaya devam eden Esenler Belediyesi, sanatseverleri online sergi deneyimi ile buluşturuyor. Sanatı dijitale aktarma amacıyla geliştirilen projede yer alan sergiler, “esenlersergi.com” sitesi üzerinden sanal tur ile gezilebiliyor.

Esenler Belediyesi evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız pandemi günlerinde sanatın ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak amacıyla oluşturduğu dijital platformlarına bir yenisini daha ekledi. Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün bugüne kadar düzenlemiş olduğu sergilerin dijital olarak yer aldığı “esenlersergi.com” sitesiyle, sanatseverler sergileri online olarak gezebiliyor.

 

BİRBİRİNDEN FARKLI SERGİLER YER ALIYOR

esenlersergi.com sitesi üzerinden; Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin çizgilerle anlatıldığı “Akif’in Çizgisi 1” ve “Akif’in Çizgisi 2” karikatür sergileri, Osmanlı padişahlarının hayatlarının ve divanlarının anlatıldığı “Aheng-i Hümayun”, Türk şairi Fuzûli’nin Peygamber Efendimiz’e olan sevgisini anlattığı 32 beyitlik “Su Kasidesi”ni ebru eseri ile anlatan Hikmet Barutçugil’in“Ab-ru’larda Su Kasidesi”, Ulu Hakan II. Abdülhamid Hân’ın çektirdiği fotoğrafların yer aldığı II. Abdülhamid Han Döneminde İstanbul sergileri gezilebilinir.

 

II. ABDÜLHAMİD HAN DÖNEMİNDE İSTANBUL

Zuhur eden sanatları da yakından takip eden ve hayata geçiren 34. Padişah ve 113. İslam Halifesi II. Abdülhamid Han, döneminin İstanbul’unu da çektirdiği fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Sergide bu fotoğraflar tüm ayrıntısıyla yansıyor.

 

AHENG-İ HÜMAYUN

Sergide Fatih Sultan Mehmed, II. Bayezid, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Sultan III. Murad, Sultan I. Ahmed, Sultan II. Osman, Sultan III. Ahmed ve Sultan III. Selim’in, toplam toplam 62 şiiri bulunuyor.

 

ÂKİF’İN ÇİZGİSİ

‘Akif’in Çizgisi 1 – 2’ karma sergileri, Akif’in Safahatı’ndan yola çıkarak profesyonel çizerler tarafından yorumlanıyor. Safahat’teki birçok şiirin yansımaları karikatürlerde birbirinden farklı çizgiyle hayat buluyor.

 

AB-RU’LARDA SU KASİDESİ

Büyük Türk şairi Fuzûli’nin Peygamber Efendimiz’e olan sevgisini anlattığı 32 beyitlik “Su Kasidesi”ni ebru eseri ile anlatan Hikmet Barutçugil’in “Âb-Rû’larda Su Kasidesi” isimli sergisi ile tekrar okuyoruz.

Önceki Yazı

Chick Corea Hayatını Kaybetti

Sonraki Yazı

‘Çevrim İçi’ Kurtarıcı mı Bunu Zaman Gösterecek…

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı