Selçuk Tekay’a Veda

2 dakikada okunur

Ünlü besteci ve keman virtüözü Selçuk Tekay 68 yaşında hayata gözlerini yumdu. Tekay, “Beraber yürüdük biz bu yollarda”, “Vurgun” ve “Yorgunum Dostlarım” adlı şarkıların da arasında olduğu çok sayıda unutulmaz besteye imza atmıştı.

Türkiye’nin ünlü keman virtüözlerinden Selçuk Tekay vefat etti. Müzik camiasında üzüntüyle karşılanan haberi sanatçı Emel Sayın duyurdu. Emel Sayın, “Söyleyecek söz bulamıyorum, çok ama çok üzgünüm. Mekânın cennet olsun Selçuk Tekay. Ailene ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.
Unutulmaz şarkıların bestecisi
1953 yılında Kars Kağızman’da dünyaya gelen Selçuk Tekay, Vefa Lisesi ve Konsevatuvar eğitiminden sonra Emin Ongan, Feridun Darbaz, Teoman Önaldı gibi hocalarla çalıştı. 100’e yakın albüm yönetmenliği yapan Tekay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Emel Sayın, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve daha birçok ünlü sanatçının gerek sahne, gerekse albüm çalışmalarını yönetti. 1991 yılında “Vurgun” adlı bestesiyle 1992’de “Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda” 1993 yılında da “Yorgunum Dostlarım” adlı besteleriyle ‘Altın Kelebek Yılın Bestecisi Ödülü’nü aldı. 68 yaşında hayata gözlerini yuman usta sanatçı konservatuar eğitiminin ardından yüze yakın albümün yönetmenliğini yaptı.

Önceki Yazı

“Okur Gezer” Meraklılarıyla Buluştu

Sonraki Yazı

Hatay Arkeoloji Müzesi’ne Büyük İlgi

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine