Sinemanın Yaz Hali

7 dakikada okunur

Rabia BULUT

Mevsimlerin çeşitli anlamları vardır. Sonbahar melankoliyle özdeşleşirken ilkbahar umudun yaz ise bir şenliğin habercisi olur. Yaz mevsiminin hatırlattıkları deniz, karpuz ve güneştir. Haziranı bitirirken yaz mevsimini ele aldığımız bu sayıda, sinemada yaz mevsimine bir bakalım istedik.

Sinema için yaz mevsiminin çeşitli konumları vardır. Sektörel olarak romantik, komedi ve aksiyon filmleri yazın vizyona girmeyi tercih eder. Sinemaseverler kendilerini yormayacak, zorlamayacak filmleri izlemek ister. Yeşilçam filmleri, seri filmler tekrar tekrar izlenir. Eskinin yazlık sinemaları açık havada sinema etkinliğine dönüşür. Sevilen filmlerin gösterildiği etkinlikler planlanır. Yazlık sinemaların anlamı ve önemi o dönemi yaşayanlar için tarif edilmezdir. Onlardan birisi olan Sinema yazarı Sadi Çilingir’in sadibey.com’da yer verdiği anısına kulak verelim:

En Büyük Eğlence
“…Yaz mevsimi geldiğinde bizim gibi eski kuşak sinemaseverlerin nostaljisi depreşir yazlık sinemaları hatırlarız. Televizyonun olmadığı o zamanlar hakikaten büyük bir kesimin tek eğlencesi sinemaydı. Arka kısımlarından uzun tahtalarla birbirlerine monte edilmiş sandalyeli yazlık sinemalarda izlenen filmin tadı bir başkaydı. Günümüzün lüks sinemalarında teknik iyi, görüntüler pırıl pırıl, koltuklar gayet rahattır ama gelgelelim film seyri hiçbir zaman aynı tadı vermiyor, bir şeyler eksik gibi kalıyor. Filmler mi daha güzeldi, yoksa yaşlılığın bir cilvesi mi bilemiyorum. Mahallenin bıçkın delikanlılarının perdedeki Erol Taş’a veya Kazım Kartal’a sinirlendiklerinde içtikleri sigaranın izmaritini perde istikâmetine mermi gibi fırlattıkları hâlâ hatırlanır. Yağmur yağdığında tek kapalı yer olan makine dairesinin altına koşuşturur, filmin devamını oradan izlemeye çalışırsınız. Çünkü yağmur hep filmin en heyecanlı yerinde başlar. Duvarlara geçmiş sezonun ünlü filmlerinin afişleri asılır. Hepsine baktığınızda hoş bir heyecana kapılırsınız, özlemlere dalar gidersiniz. Hatırlarım 1975’lerde Unkapanı civarlarına afişini asan yazlık sinema Erler Film’in 7-8 yıl önceki filmlerini göstermişti. Sinemaya gitmesem de meraktan haftada bir iki gün yolumu mutlaka oralara düşürür afişlere bakardım. Çünkü o zamanlar şimdiki gibi bilgisayara bir tıklamayla filmlerin afişine veya bilgisine ulaşamıyordunuz…”
Bir dönemin dünyasının anlamı olan yazlık sinemalar günümüzde açıkhava sinemaları olarak farklı konseptlerde devam ediyor. Pandeminin etkisiyle birlikte festivallerin gerçekleşmesini sağlayan bir olanakta oldu adeta. 40. İFF Ulusal Yarışma Film gösterimlerini 1-13 Temmuz’da Maslak Uniq Açık Havada gerçekleştirecek. Sinemaların 1 Temmuz itibariyle açılmasıyla da 2020’den beri vizyona girmeyi bekleyen filmler vizyona girecek. Yaz aylarıyla birlikte pandeminin etkileri yavaş yavaş silinecek umudundayız.
Yaz mevsiminin etkilerini farklı alanlardan sunduktan sonra sizlere sinemamızdan yazı farklı bakış açılardan ele alan dört film önerebiliriz.

Susuz Yaz

Sinemamızın usta yönetmenlerinden Metin Erksan’ın Necati Cumalı’nın aynı adlı romanından uyarlanan filmde yaz mevsiminin toplumsal yönü ele alınır. Erol Taş ve Hülya Koçyiğit’in başrollerinde yer aldığı film, Ege’nin kurak köylerinden birinde yaşanan su sıkıntısını anlatılır. Toplumsal taşlamalarla dolu olan Susuz Yaz, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştır.

Vizontele

Yılmaz Erdoğan’ın oyuncu, senarist ve yönetmen olarak yer aldığı Vizontele sinemamızda kültler arasına girer. Erdoğan’ın yanı sıra Demet Akbağ, Altan Erkekli, Cem Yılmaz ve Erdal Tosun gibi isimler yer alır. Tek eğlencesi yazlık sinemada gösterilen filmler olan bir kasabanın hikayesi anlatılır. Kasabanın deli oğlanı Emin kasabaya televizyonu getirmeye çalışır. Emin’in ve kasabanın önde gelenlerin bu çabası çeşitli durumlar ve olaylar yaratır.

Dondurmam Gaymak

Ege’nin küçük bir kasabasından motorsikletiyle dondurma satan bir adamın büyük şirketlere karşı savaşını anlatır Dondurmam Gaymak. Yüksel Aksu’nun yönetmen koltuğunda yer aldığı filmde profesyonel oyunculara Muğla halkı da eşlik eder. Filmin enerjisi, doğru şive kullanımıyla vizyona girdiği yılın konuşulan filmlerinden olur.

Hokkabaz

Yaz filmlerine baktığımızda komedyenlerin baskınlığı göze çarpar. Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın filmografisinde farklı bir yerde duran Hokkabaz’da bir yaz filmidir. İskender bir sihirbazdır. Ama onu hokkabaz olarak tanımlarlar. İskender, yakın arkadaşı Maradona ve babası Sait bir turneye çıkar. Turnede hem kendi aralarındaki ilişkiler sınanırken hem de yolları Fatma ile kesişir.

Önceki Yazı

Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer…

Sonraki Yazı

İstanbul’da Nefes Aldıran Adresler

Son Yazılar

Sahnede kör oluyorum

Özellikle komedi yapımlarından tanıdığımız ama ters köşe yapan işlerle de seyircilerinin karşısına çıkmayı seven oyuncu Gökhan