Created with RNI Films app. Preset 'Kodak Gold 200 v.5'

Sinyal Almanya’dan Ödülle Döndü

3 dakikada okunur

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından Mavi Marmara yılı ilan edilen 2020 yılına özel hazırlanan Sinyal adlı film,  11 yıl önce yaşanan saldırıyı gerçek görüntüleriyle birlikte beyaz perdeye aktardı. Film, Kiez Berlin Film Festival’inde “En İyi İnsan Hakları Filmi Ödülü”ne layık görüldü.

Mavi Marmara saldırısında yaşananları anlatan Sinyal adlı film, Almanya’dan ödülle döndü.  Film daha önce de Kazakistan, İtalya, Kanada, Romanya, Hindistan ve Mısır’da festival seçkilerinde gösterilerek izleyiciyle buluştu. Çekimleri Şubat 2020’de tamamlanan filme ilişkin açıklamada bulunan yönetmen Recep Köse, geçen sene 31 Mayıs’ta çevrim içi galada seyirciyle buluşan filmin festival yolculuğunun bir yıldır yurt dışında sürdüğünü söyledi.

Hayalimiz olan bir projeydi

Mavi Marmara katılımcısı olan Köse, “Mavi Marmara gemisindeki herkes gibi benim de bir gayem vardı. Amacımız Filistin’in sesini dünyaya duyurmak ve İsrail’in zalimliğini dünyaya göstermekti. Gazze’ye uygulanan ablukayı kırmak istiyorduk. Sinyal kısa filmini çekmek Rumman Yapım olarak aslında bizim yıllardır hayalimizde olan bir projeydi. Mavi Marmara’nın 10. yılında hayata geçirmek nasip oldu” değerlendirmesinde bulundu. Siyaset, akademi ve insan hakları gibi pek çok farklı alanda konuşulan Mavi Marmara’nın kültür sanat alanında da yansımalarının olması gerektiğini vurgulayan yönetmen, “Bizim gayemiz de diğer bütün alanlarda olduğu gibi Mavi Marmara’nın sinema alanında insanlara ilham vermeye devam etmesi, İsrail’in zulmünün kültür sanat çevresinde de duyurulmasıydı” dedi. Recep Köse, kültür-sanat alanında yapılan çalışmaların Filistin sorununun daha farklı kitlelere ulaşması  için etkili bir imkân sunduğunu belirterek, Filistin’e uygulanan ablukanın halen kalkmadığını ve bu meselenin çözümüne katkıda bulunmak için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Önceki Yazı

Darbeleri Filmler Anlatıyor

Sonraki Yazı

Anadolu’nun İlk Müzik Aleti Bulundu

Son Yazılar