Son Kraliçenin Ayakkabısına Servet

2 dakikada okunur

Fransa’nın son kraliçesi ve Fransız Devrimi’nin tartışmalı isimlerinden Marie Antoinette’in ayakkabısı müzayedede rekor bir fiyata satıldı. Koleksiyonerlerin yoğun ilgisini çeken ayakkabının bugünlere kadar gelmesi ise Kraliçe’nin baş hizmetçisi Madame Campan’ın yakın arkadaşı Marie-Emilie Leschevin’in dikkati sayesinde oldu.

Fransa’nın son kraliçesi Maria Antoinette’in ayakkabısı müzayedede 43 bin 750 avroya satıldı. Müzayede Versay kentinde Osenat Müze Evi’nde gerçekleşti. Son Kraliçe Marie Antoinette’in açık artırmaya çıkarılan ayakkabısı ipek ve keçi derisi karışımından deri tabanlı beyaz bir ayakkabı. Ayakkabının diğer özellikleri ise şunlar: Topuk uzunluğu 4,7 cm, ayakkabı numarası 36, uzunluğu ise 22,5 santimetre. Marie Antoinette’in ayakkabısının bugünlere gelmesi ise Kraliçe’nin baş hizmetçisi Madame Campan’ın Prevoisin’deki yakın arkadaşı Marie- Emilie Leschevin ve torunlarının ayakkabıyı saklaması sayesinde oldu. Kraliçe’nin ayakkabısının 8-10 bin avro değerinde olduğu fakat uluslararası koleksiyonerlerin yoğun ilgisi sayesinde değerinin üzerinde satıldığı belirtildi.

Fransa Kralı 16. Louis ile evli olan Marie Antoinette, görkemli hayatı ve ölümüyle Fransız Devrimi’nin en unutulmaz isimleri arasında yer aldı. Ülkenin tartışmalı isimlerinden olan Kraliçe Marie, Versay Sarayı’nın kaynaklarını müsrif şekilde kullanması ile tanınıyor. Diğer taraftan, Fransa’nın ekmek kıtlığı çektiği zamanlarda “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!” sözü de Kraliçe Marie’ye mal edilmiştir.

Önceki Yazı

Filistinli Koleksiyoner Türkiye’ye Sesleniyor

Sonraki Yazı

Van Gogh Artık Çevrimiçi

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı