Sonbahar sezonuna bir kala

8 dakikada okunur

Litros Sanat’ın bu sayısında kültür sanat ajandası olarak müzikalden, sergiye tüm seçkin etkinlikleri takipçilerimiz için derledik. Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Notre Dame-Quasimodo Müzikali”, Türkçeye çevrilmiş versiyonu ile seyirci karşısına çıkacak. Fransız İhtilali sonrasındaki Fransa’nın karanlık günlerinden kesitler veren müzikal, 25 Ağustos’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gösterilecek. Arter’de de doğa olaylarından esinlenerek insanın iç yolculuğunu anlatan Ahmet Doğu İpek’in “Başımızda Siyahtan Bir Hâle” isimli sergisi 29 Ocak 2023’e kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Folklorik müziği rock ile sentezleyen Altı Gün grubu da İstanbul Küçük Çiftlik Park’ta 9 Eylül’de sevenleri ile buluşmaya hazırlanıyor. 

Kültür sanat ajandasının kıymetli takipçisi bu sayımızda da yine dopdolu etkinlikler listesi ile karşınızdayız. Sergi ve müzik etkinliklerinden oluşan seçkimizi sizler için derledik. Her zaman olduğu gibi bu sayımızda da içeriğimiz hayli dolu. Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Notre Dame’in Kamburu romanından esinlenen “Notre Dame – Quasimodo Müzikali”, sanatseverler ile buluşacak . Yönetmenliğini Vural Bingöl’ün yaptığı müzikal, Fransız İhtilali sonrası Fransa’nın karanlık günlerine dair kesitlerden oluşuyor.
Sanat ajandası sergisiz olmaz. Arter’de gezenleri heyecanlandıracak bir sergi var. ‘Ahmet İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hâle’ isimli sergi insanın iç yolculuğunu doğa olaylarından esinlenerek anlatıyor. Sergi metaforlarla dolu, varoluşsal sancılar için adeta bir pencere niteliğinde. Pencereden baktığınızda yanardağ patlaması ya da başka bir doğa olayına bakarken aslında iç dünyanızda bir yolculuğa çıkarıyor sizi.
Vakit sonbahara dönerken yazın bitişine üzülenler için eğlenceli bir etkinlik de seçmek istedik. Altı Gün grubu Amsterdam’da kuruldu. Halk müziğini rock ile dönüştüren grup, dilimize pelensenk olmuş türkülere başka bir boyut getirdi. Altı Gün, Anadolu turnesine çıktı. Sevenleri ile buluşmak için gün sayan grubun şarkıları ile Eylül’de doyasıya eğleneceğiz.

Ölümsüz eseri müzikal olarak izleyeceğiz
Ünlü yazar Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Notre Dame’in Kamburu, Türkçeye çevrilmiş eşsiz versiyonu ile seyircinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Müzikal olarak derlenen oyun, Fransız İhtilali sonrası Fransa’daki karanlık günlere dair kesitler sunuyor. Kaderin insanların hayatındaki yerini ve yoksulluk ile mücadeleyi anlatan, danslarıyla göz dolduran bir müzikal… Oyunda ayrıca çirkin, kambur, engelli ve çok acayip bir yaratık olan Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun, semtte yaşayan Çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alındığını izleyeceğiz. Yönetmenliğini Vural Bingöl’ün yaptığı “Notre Dame – Quasimodo Müzikali”, 25 Ağustos’ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde izleyici ile buluşacak.

Arter’de sanat soluklanması
Kültür sanat ajandamızın sergi bölümünde Arter’de ziyaret edilebilen “Ahmet Doğu İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hâle” isimli sergiyi ele aldık. Ahmet Doğu İpek’in 2020-2022 yıllarında ürettiği eserlerin bir arada bulunduğu serginin ana teması doğa olayları. Heyelan, güneş tutulması, yanardağ patlamasından yola çıkılarak yapılan resimler, çizimler, video eserler insanoğlunun varoluşsal sancısı doğa olaylarından ilham ile anlatılmış. Madde ile his, kurmaca ile gerçek, doğal ile yapay, elle tutulabilir olanla uçucu olan arasında karşılıklı bir etkileşim alanı yaratan eserler, bizi farklı ölçeklerin çarpıştığı bir tanıklık ve duyumsama sahasına davet ediyor. Sergi, merkezine aldığı fenomenlerin dehşet verici görkemi karşısında yapılacak tek şeyin görünenin seyrine dalmak olduğuna işaret ediyor. Zaman, boşluk, yaşam, hareket, döngüsellik, ölüm ve çözülme gibi kavramları çağrıştıran bu sahnelerin bir araya getirdiği unsurların hafifliğine ve uçuculuğuna rağmen ortaya çıkan ağırlık ve kaçınılmazlık hissi, yaşadığımız dönemin makro ve mikro olgularının yarattığı iklimi soyutlayarak sergi mekânına taşıyor. Sergi, 29 Ocak 2023’e kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

“Altı Gün” İstanbul’a geliyor
Litros olarak kültür-sanat ajandamızda konsere de yer açtık. Amsterdam çıkışlı müzik grubu Altı Gün, İstanbul’da sevenleri ile buluşmaya hazırlanıyor. Altı Gün 2019’da Gece isimli eserini çıkartmış ve Grammy Ödülü’ne aday gösterilmişti. 60’lar ve 70’lerin Türkçe şarkılarını çalan grup, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de bir dizi konser yapacak. İstanbul’daki konser, açık havada düzenlenecek. Hava yavaş yavaş sonbahara dönerken açık havada yapılan son etkinliklerin tadını çıkartmak isteyenler için Altı Gün konseri iyi bir seçenek. Küçük Çiftlik Park’ta 9 Eylül’de sahneye çıkacak olan grubun konseri yaza veda niteliğinde.

Önceki Yazı

Kameranın doğru yerini arayan yönetmen: Erden Kıral

Sonraki Yazı

Plak sevgisinin beklenmeyen yükselişi

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım