Sürü

3 dakikada okunur

“Kaş yaparken göz çıkarmak “ diye bir söz vardır bilirsiniz. Bazen eksik bir şeyi tamamlamaya, nahoş bir durumu düzeltmeye çalışırken, sarf ettiğimiz bir söz, yaptığımız bir davranış, düzeltmeye çalıştığımızdan daha vahim sonuçlar doğurur. Sanıyorum bu ve benzeri haller için söylenmiş.
Bir atasözü var ki kaş yaparken göz çıkarma formülüne tam uymakta. ”Sürüden ayrılanı kurt kapar.”
Bir kümenin üyesi olan bireyler, kendilerine has farklı vasıfları olsa dahi O kümenin ortak özelliklerini ortak değerlerini, bireysel olarak üzerlerinde taşırlar. Mesela mor meyveler kümesinin ortak özelliği bireylerinin her birinin renginin mor olmasıdır. veya sürüngenler familyası dendiğinde, bu familyada yer alan bireylerin ortak özelliklerinin sürünmek olduğunu anlayabiliriz.
Bunu insan olarak tasavvur edecek olursak, her insan bir diğerinden farklı özelliklere sahiptir. Ancak dahil olduğu toplum hangisi ise o toplumun ortak özelliklerini de üzerinde taşır. Mesela aynı dili konuşmak, aynı giyim kuşam, aynı yemek kültürü vs.
Sürüden ayrılanı kurt kapar ifadesi dahil olduğu gruptan ayrılan insanın değerlerini kaybedeceği ve toplumuna yabancılaşacağı manasına kullanılmaktadır.
Sürü denince akla ilk gelen koyundur. koyunlar kolay kolay sürüden ayrılmaz, sürünün ortak davranışı olan kayıtsız şartsız mutlak itaat ve benzerlerinin izlediği yolu gözü kapalı takip etmektir. Cüssesi karşılaşacağı bir kurtla baş etmeye müsait değildir. dolayısıyla kurda yem olacaktır.
Bu söz koyun taifesi için söylenmemiştir tabiî ki. Koyun taifesinin davranışları emsal gösterilerek insana söylenmiştir. Eğer insana söylenmişse, bu sözün muhatapları şu sorulara cevap vermek zorundalar diye düşünüyorum:
Soru 1- Sürüsünden ayrılmamasını talep ederken, insandan koyunlar gibi körü körüne mutlak itaat beklendiği için mi söylenmiştir?
Soru 2- Bu sözü kim söylemiştir?
Soru 3- Sürünün tamamını değerlendirebilmek adına kurt ya da kurt tiynetli kişiler tarafından söylenmiş olma ihtimali var mıdır?
Soru 4- Ya sürü aslan sürüsüyse? Ayrı düşeni yine kurt kapabilir mi?

Önceki Yazı

Masumiyet Çağı

Sonraki Yazı

Mescid-i Aksa Alarm Veriyor!

Son Yazılar

Netflix’in bağlantı hızı

Netflix bağlantı hızı değerlendirildiğinde Almanya ilk sırada yer alıyor. Türkiye’nin bağlantı hızı ise ortalama 3,2 Mbps