Tanpınar Anısına Özel Sergi

4 dakikada okunur

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar, doğumunun 120. yılında Beyoğlu’nda Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir sergiyle anıldı.

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Doğumunun 120. yılında Ahmet Hamdi Tanpınar” başlıklı sergi, sanat ve edebiyatseverlerle buluştu. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, araştırmacı yazar Birol Emil, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli ve İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı açılışa katıldı. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende Araştırmacı yazar Beşir Ayvazoğlu’nun konuşmasıyla başlayan açılışa edebiyat, sanat ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı.
Kültürde Devamlılığı Savundu
Yazar Beşir Ayvazoğlu, Tanpınar’ın musikiyle ilişkisinden bahsederek, klasik müziğe olan ilgisinin tam olarak ne zaman başladığının bilinmediğini Tanpınar’ın kaleme aldığı “Huzur” romanında çocukların bezirganbaşı oyununu oynadıklarını görünce son derece duygulandığını söyledi. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kültürde devamlılığı savunmaya başladığı tarihten itibaren Türk musikisinin taraftarı, savunucusu ve yorumlayıcısı olarak okurun karşısına çıktığına işaret eden Beşir Ayvazoğlu, “Tanpınar’ın eserleri dinlerken hissettiklerini biz hissetmeyebiliriz ama Ahmet Hamdi Tanpınar onları dinlerken o eserlere o anlamları yüklediğine göre, artık yorumları da o eserlerin bir parçası haline gelmiştir. Nasıl bugün Bursa hakkında konuşurken Tanpınar’ın Bursa tasavvurunun dışına çıkmak zorsa, Türk musikisi hakkında konuşurken de Yahya Kemal’in ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın çizdiği çerçevenin, duyarlılığın ve hassasiyetin dışına çıkmak zor gibi görünüyor” dedi.
Kadim Kültürle İlişkisi Çok Sağlam
Serginin küratörlüğünü üstlenen Mehmet Lütfi Şen ise “Tanpınar, doğumundan 120 yıl sonra anılıyor ki bence her zaman anılmaya devam edecek. Çünkü Tanpınar gibi sanatçılar çok az nasip oluyor ülkelere. Tanpınar Osmanlı döneminde doğdu ve İstiklal mücadelesi ile Cumhuriyet’in kuruluşuna şahit oldu. Kadim kültürle ilişkisi çok sağlam. Çağdaşa çok meyyal bir sanatçı, yeniye çok açık, yeniyi çok seviyor. Ama köklerden hareketle yeniyi bulmak gerektiği konusunda bir entelektüel fikre sahip. Bütün ömrünü buna adıyor. Tanpınar’ın bütün eserleriyle ilgili çalışmaları burada. Eserin Osmanlıca kendi yazdığı el yazısı, daktilo ettiği hali burada. Tefrika edildiği zaman tefrikaların yanına düştüğü şerhler de burada. Eşinin dostunun bir peçete üzerine ona yazdığı anılar bile burada” dedi.

Önceki Yazı

Gençler E-Spor Şenliği’nde Buluştu

Sonraki Yazı

Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan” filmi Cannes’da

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine