Tarihi Gemilerin Maketi Bu Sergide

2 dakikada okunur

Çanakkale Savaşı’nda yer alan 25 gemiyi bir araya getiren ve Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin envanterine aldığı koleksiyon, 15 Eylül’de Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane’de sergilenecek. Kalıcı olarak KKTC’ye getirilen ve dünyada bir örneği bulunmayan koleksiyon, ülkenin 6 ilçesinde açılacak sergilerle denizcilik tarihi ve sanat meraklılarıyla buluşacak.
15 Eylül Çarşamba günü saat 10.00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane sergi alanında açılacak sergide, “Çanakkale geçilmez” sözüyle hafızalara kazınan bu destansı savaşta yer alan 25 geminin 1/100 ölçekli gerçekçi maketleri ziyaretçileriyle buluşacak.
Atatürk’ün yatı da koleksiyonda
Mustafa Kemal Atatürk’ün yatı Savarona ve Samsun’a çıkarak ulusal kurtuluş savaşını başlattığı Bandırma Vapuru’nun da yer aldğı koleksiyonda, Muavenett-i Milliye, Gülcemal, Alemdar, Halep, Sultanhisar ve Ertuğrul gibi Çanakkale savaşında çok önemli roller üstlenen Türk gemileri yer alıyor. Ayrıca Çanakkale’yi geçmeye çalışan İngiliz ve Fransız gemileri Suffren, Inflexible, Irresistible, Goliath, Lord Nelson, HMS Triumph, Charlemagne, Queen Elizabeth, Bouvet, Ocean gibi dönemin en ileri teknolojisine sahip savaş gemileri de koleksiyonun en önemli parçaları arasında yer alıyor. Gerçekçi maketlerin boyutları 1 ila 1,5 metre arasında değişiyor.

Önceki Yazı

PCR Testi Gişeleri Vurdu

Sonraki Yazı

Anadolu’da Bir Ahlâk Okulu: Âhi Evran

Son Yazılar

Sahnede kör oluyorum

Özellikle komedi yapımlarından tanıdığımız ama ters köşe yapan işlerle de seyircilerinin karşısına çıkmayı seven oyuncu Gökhan