Tasarım Parkı sadece galeri değil

9 dakikada okunur

Sanat ve tasarım dünyasında farklı bir konuma sahip olan tasarım parkı, sergi alanının yanında farklı etkinliklere ev sahipliği yaparak sektöre yenilik getiriyor. 2023 yılını büyüleyici sergilerle taçlandırırken, 2024 yılı için ise birbirinden özel sergiler, atölyeler ve seminerler düzenlemeye devam ediyor. Biz de 2010 yılında sanat ve tasarıma kapılarını açan Tasarım Parkı’nın kurucusu ve yüksek iç mimar Nursema Öztürk ile heyecan verici bir röportaj gerçekleştirdik. Sanat dolu bu mekanda neler olduğunu ve 2024 yılında sanatseverleri neler beklediğini konuştuk. Keyifli okumalar…

Tasarım Parkı platformu nasıl kuruldu?

Sanata olan düşkünlüğü çok yüksek, resim yeteneği olan bir aile içinde büyüdüm. Bu da benim Güzel Sanatlar’da İç Mimarlık okumayı tercih etmemdeki en önemli sebeplerden biriydi. Mesleğimi çok sevdim, bunun sonucunda da kariyerim boyunca güzel ve başarılı işlerde yer aldım. Çok yönlü birisi olduğum için derneklerden mesleki örgütlere pek çok farklı oluşum içinde bulundum. 2002 yılında da üniversiteye ders vermem için davet edilmem ile birlikte alanım daha da genişledi ve Alman İç Mimarlar Birliği’ne kadar bu genişleme devam etti. Tasarımcı kimliğimle ziyaret ettiğim tasarım fuarlar, design week gibi etkinlikler beni derinden etkiledi ve ben de bu alanda çalışmalar gerçekleştirmek istedim. Bu istek ile de Tasarım Parkı ismi ile (Tasarımların parkı gibi) bir düşünce ile ilk taslak oluştu. 2010 yılında kapılarını sanat ve tasarıma açan Tasarım Parkı, çalışmalarına hiç ara vermeden 13 yıldır devam ederek yüzlerce nitelikli etkinliğe ev sahipliği yaptı. Pandemi döneminde dahi online buluşmalar, sohbetler ve atölye gezileri gibi çalışmaları aralıksız sürdürdük. Şimdi yine Yoğurtçu Parkı sonunda Moda’nın başlangıcında yer alan 100 numaralı mekanımızda, daha güzel bir konumda ve tarihi dev bir çınarın bize gölge verdiği harika bir lokasyondayız. Hemen arkamız Kalamış koyu ve kurbağlıdere ile deniz, yeşil ile iç içe etkinlikler tasarlıyoruz..

Bize biraz işlerinizden bahseder misiniz? Tasarım Parkı’nda neler yapılıyor?

Tasarım Parkı çok amaçlı bir mekan, sadece bir galeri değil.. Hem sergi alanı olarak kullanılırken aynı zamanda sanat ve tasarım ile dolu farklı etkinliklere de ev sahipliği yapıyoruz. Giriş katımızda TAP Coffee ile özel bir kahve alanımız var. Tasarım Parkı farklı meslek gruplarından ve sektörlerden kişileri bir araya getiren özel bir mekan olma özelliği taşıyor. Dikkat çeken sergiler, atölye çalışmaları ve deneysel projeler düzenliyoruz. Aynı zamanda kurum ve markalar için etkinlik alanı olarak hizmet  ve  imkan sunuyoruz. Sergi&sanatçı buluşmaları, ilham veren sohbetler, sürdürülebilirlik odaklı buluşmalar ve atölye çalışmaları gibi pek çok sayısız etkinlikler birlikte garaj mekan konsepti ile alt katımızda yaratıcı mekanlarımızda etkinlikler tasarlayarak bu etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Bahçe alanımızın yaklaşık yüz kişilik kapasitesi ile müzik albüm lasmanları gibi büyük lansmanları dahi gerçekleştirme imkanı sunuyoruz.

 Hayalinizde olan bir iş miydi?

Kesinlikle hayalimde olan bir şeydi. Her şeyin başı tabi hayal kurmak, istemek ve bu yolda gerekenleri disiplinli bir şekilde yapmak.. .90’lı yıllardan bu yana yurtdışı fuar ziyaretlerim özellikle tasarım alanı üzerineydi. İtalya’dan Amerika’ya pek çok ülkedeki keşiflerim sırasında birçok şeyden ilham aldım. Sonrasında da biz neden Türkiye’de tasarım alanında farklı etkinlikler yapmıyoruz diye düşündüm. Bu da Tasarım Parkı’nın hedeflerini ve çizgilerini oluşturma konusunda bana epey yol gösterdi. İtiraf etmek gerekirse süreç biraz yorucuydu ama bu sürecin sonundaki tatmin olma duygusu her şeyden önemliydi.

Tasarım Parkını diğer galerilerden ayıran özelliği nedir?

Tasarım Parkı’nın alt katında sanatçıların gelip çalışabildikleri bir alanımız var. Bu alanda üretilenleri üst katımızda satışa sunarak tasarımcıların mekan ile olan iletişimini sağlamış oluyoruz. Özellikle tasarımcı ve sanatçılar ile geri dönüşümden  üretilmiş, tasarlanmış ürünlere yer veriyoruz.  Aynı zamanda kurum ve markalar için etkinlik alanı olarak hizmet ve imkan sunuyoruz.

Sanat dolu bir atmosfer

2024 yılında Tasarım Parkında neler göreceğiz? Sanatseverleri neler bekliyor?

Tasarım Parkı’nda her zaman mutlaka bir sanat sergimiz oluyor ve mekanda hep sanat dolu bir atmosfer yaratıyor. Tasarım Parkı olarak dolu dolu geçirdiğimiz 2023’ü de çok özel bir sergi ile tamamladık. Rozita Kasuto ve Umut Demirgüç’ün “Her Telden Masallar” sergisi 2 Aralık-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Mine sanatçıları Rozita Kasuto ve Umut Demirgüç Thurman “Her Telden Masallar” isimli ortak sergilerinde, masallardan ilham alarak ürettikleri eserleri Tasarım Parkı’nın büyüleyici konseptinde sergiledi.

Tasarım Parkı’nda 2024’te de dikkat çeken sergiler, atölye çalışmaları ve deneysel projeler düzenlemeye devam edeceğiz. Ayrıca finansal okur yazarlık oyunu (Cash Flow), para yönetimi seminerleri, sanat ile terapi; kişilel veya grup resim atölyeleri, kişisel gelişim çalışmaları, dans, drama, aile dizilimi , point of you  gibi etkinlikler de tüm hızıyla sürecek. Genç ve çocuklarla mekanını tasarla workshopları;  UBOX tasarımlarım ile, serbest el serbest el sketch çalışmaları;  Amerika’dan gelen hocamız İlker Kocahan ile Mimar ve İçmimarlara atölyeler, özel küçük gruplarla kahvaltılı toplantılar düzenliyoruz. TAP Coffee markamızla cafemizde ev yapımı, sağlıklı menülerle hizmet veriyoruz. Tasarım dükkanımızda Pop art Shop / özellikle ileri dönüşüm ile  tasarlanmış çantalar, takılar ve suluboya tablolar vb. yer alıyor. Ayrıca tasarım ürünü olarak Ubox tasarımlarında satış ve deneyim yeri olarakta kullanıyoruz.

 

Önceki Yazı

Winterglimmer Art Sergisi: Bir Kış Sergisi

Sonraki Yazı

Hoca

Son Yazılar

Sessizlik olarak görünen şey

Friedrich Nietzsche, “Bir sanatçının işi konuşmaya başladığı zaman kendisi susmalıdır.” der. Bunun ülkemizde en seçkin örneği