Van Gogh Artık Çevrimiçi

2 dakikada okunur

Amsterdam’da bulunan dünyaca ünlü Van Gogh Müzesi ve Hollanda’nın en büyük ikinci koleksiyonuna sahip Kröller-Müller Müzesi, Van Gogh Worldwide veri tabanı projesi sayesinde ülkedeki müzelerde bulunan 1000’den fazla Van Gogh eserini dijital medyada erişime açtı.

Küresel salgın nedeni ile tedbirlerin artırıldığı Hollanda’da ülkenin en önemli iki müzesi olan Van Gogh ve Kröller- Müller Müzesi, sanatseverlere kapılarını dijital ortamda açtı. Proje 5 Kasım’da Van Gogh Worldwide ismi ile başlatıldı. Veri tabanındaki iş birliği ise RKD – Hollanda Sanat Tarihi Enstitüsü ile Hollanda Kültür Mirası Ajansı Kültürel Miras Laboratuvarı ile gerçekleştirildi. Veri tabanında Van Gogh’un üzerinde çalıştığı eskizler, tablolar ile birlikte binden fazla eser bulunuyor. Bu büyük projenin ortak paydaşlarında Groninger Müzesi, Rijksmuseum, Boijmans Van Beuningen Müzesi de yer alıyor.

Veri tabanında Van Gogh’un işçi sınıfını çizdiği resimler, ustalık döneminde çizdiği manzara resimleri gibi birçok kıymetli eser var. Diğer taraftan veri tabanında Van Gogh’a ait oldukça fazla eser seçeneği dikkat çekiyor. Bu eserlerden bazıları ise restorasyon raporları, potansiyel hasarlar gibi teknik bilgilerin yer aldığı kaynaklar.

Veri tabanında Van Gogh’un aile üyeleri ve diğer sanatçılarla yapmış olduğu yazışmalarla ilgili alıntılar da yer alıyor. Sergiye, Van Gogh Worldwide adlı internet sitesinden ulaşılabilir.

Önceki Yazı

Son Kraliçenin Ayakkabısına Servet

Sonraki Yazı

Türk Müziği Dünyaya Arp ile Taşınacak

Son Yazılar