Vikinglere Ait En Büyük Uzun Evlerden Biri Bulundu

2 dakikada okunur

Norveçli bilim insanları, Demir Çağı’na ait bir yerleşim yeri bularak Viking kültüründeki yeri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi başardı.

Üç yıl önce Norveç’te bir Viking gemisinin ortaya çıkarıldığı yerden çok uzakta olmayan bir yerde, arkeologlar radar kullanarak İskandinavya’da şimdiye kadar keşfedilen en büyük Viking uzun evlerinden birini buldu. Araştırmacılar, yaklaşık 60 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindeki gömülü yapının, Viking döneminde Gjellestad’ın ne kadar zengin ve geç Demir Çağı’nda merkezi bir yer olduğuna işaret ettiğini vurguluyor.
Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü’nden (NIKU) Lars Gustavsen liderliğindeki bir ekip, zemine nüfuz eden radar kullanarak Oslo’nun yaklaşık 80 km güneydoğusunda, Gjellestad’da bir grup diğer yapıyla birlikte uzun evi tespit etti.
Uzun evler, M.Ö 1200’den 600’e kadar Viking yerleşimlerinde yaygın olarak bulunan büyük ortak yapılardı. Arkeologlar, antik köyü haritalamak için yere nüfuz eden radar kullanırken farklı boyutlarda toplam beş uzun ev buldu. Gustavsen, “Gjellestad gemisinin kuzeyinde, hepsi tipik Demir Çağı uzun evleri olan birkaç bina bulduk. En çarpıcı keşif, 60 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde bir uzun ev oldu. Bu, onu İskandinavya’da bildiğimiz en büyük uzun evlerden biri yapıyor.” diyor.

Önceki Yazı

12 Bin Pounda Alınan Botticelli Tablosu 40 Milyon Euroya Satılacak

Sonraki Yazı

Avrupa’nın En İyi Filmi ‘Quo Vadis, Aida?’

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne