Yardım seferberliğindeki sanat dinamizmi

/
18 dakikada okunur

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin yaralarını sarmaya devam ediyor. Birçok alanda ve sektörde deprem bölgesi için yardım faaliyetleri sürerken kültür sanat alanında da  yoğun bir şekilde yardım faaliyetleri devam ediyor.  Deprem bölgesi için kültür sanat alanında düzenlenen bir yardım faaliyeti de Esenler Belediyesi tarafından organize edilen Çağdaş Türk resminin önemli isimlerinden İlhami Atalay ve öğrencilerinin “Yeni Dinamizm Resim Sergisi”  oldu.

Ülkece yaşadığımız asrın felaketin üzerinden bir aydan fazla süre geçti. Deprem bölgesine yönelik yardım seferberliği dur durak bilmeden devam ediyor. Yardımlaşmanın en güzel yansıtıldığı bu günlerde birçok alanda büyük küçük yardım kampanyalarına ve çalışmalarına şahit oluyoruz. Özellikle bu zor günlerimizde sanat ne işe yarar der gibi olduğumuzda sanatın güçlü hissiyatıyla birlikte maddi olarak da bir katkı  sunabileceğine tanık oluyor ve olmaya da devam edeceğiz. Kültür sanat alanındaki yardım seferberliklerinden biri de Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Yeni Dinamizm Resim Sergisi” oldu.“Dinamizmin Ressamı” olarak tanınan Çağdaş Türk resminin önemli ismi İlhami Atalay ve öğrencilerinin eserlerinden oluşan “Yeni Dinamizm” adlı resim sergisi 9 Mart’ta Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı. Sergi açılışına Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, Esenler Belediyesi Sanat Danışmanı Abdulbaki Kömür ve birçok sanatseverin yanı sıra serginin mimarları olan ressam İlhami Atalay ve öğrencileri katıldı. Ressam İlhami Atalay ile birlikte ressam Cemal Toy ve 36 sanatçının katıldığı “Yeni Dinamizm” resim sergisinde 73 eser yer alıyor. Kültür sanat alanında coşkulu bir birlikteliğin, karşılıklı vefanın, kendini tekrar etmeyen bir devinim içerisinde var olmanın ve yer bulmanın tezahürü olarak gördüğümüz sergideki eserler, 17 Mart’ta gerçekleşecek müzayede ile satışa sunulacak. Satıştan elde edilen gelirler ise afetzedelere bağışlanacak. Müzayede, Esenler Kültür Instagram hesabı üzerinden düzenlenecek Eserler, 22 Mart 2023 tarihine kadar  Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde sanatseverleri bekliyor.

Milletimizle beraber sanatımızda göçük altında kalıyor

“Yeni Dinamizm” resim sergisi açılışında konuşan İlhami Atalay, öğrencilerinin ve kendi eserinden oluşan serginin bu sefer yardım amaçlı meydana gelmesi üzerine; “Milletimiz göçük altında kalınca bizimde sanatımız da estetiğimizde göçük altıda kalıyor. Şimdi felakete uğrayan bir millete sanattan bahsetmek olmaz. Yapabileceğimiz şey bu resimleri maddiyata dönüştürüp deprem bölgesine yardım etmenin en güzel hareket olacağını düşünüyorum. Talebelerim bu sergi için çok heyecanlılar. Sergiye eserleriyle katılamayan talebelerim sitem ediyorlar ama inşallah seksen sanatçının eserine yer vereceğimiz sergiler de açacağız” dedi.

Esenler Belediyesi bize kapısını açtı

Sergiye “Granada Gülleri” adlı eseriyle katılan İlhami Atalay’ın eski öğrencilerinden olan Cemal Toy ise sanatçının sorumluluğunun böyle zor süreçlerden geçerken daha da arttığına değindi. Toy, müzayedeye çıkarılacak “Yeni Dinamizm” resim sergisi için “Biz sanatçılar olarak büyük bir üzüntü içindeydik ve ne yapabiliriz diye düşündük. Sergi fikri ile beraber müzayede fikri ortaya çıktı. Esenler Belediyesi bize kapılarını açtı. Burada güzel bir sergi gerçekleştirdik. Bizim sanatçı olarak duyarlılığımız ve pek çok sorumluluğumuz var. Depremzede kardeşlerimiz için bu anlamlı sergiyi düzenledik. Eserlerin gelirinin tamamı deprem bölgesindeki insanların yaşam merkezi için bağışlanacak. Burada İlhami Atalay, biz ve öğrencilerimiz eserlerimizi bu sergiye bağışladık. Bundan dolayı bu serginin açılışı bizim için anlamlı ve heyecanlı bir gün” ifadelerini kullandı.

Sanat yardım için güzel bir araç

Sanatın maddi bir gelire  dönüştürülerek yardım faaliyeti hali alması üzerine yardım amaçlı düzenlenen sergide eserleri yer alan  ressam Büşra Yurtseven, “Sanat birleştiricidir, anlatıcıdır. Bizim duygularımızı karşı tarafa aktarmamız için bir araçtır. Burada biz kendi duygularımızı sanatçılar olarak resim yaparak, çizerek, boyayarak ve tasarlayarak anlatıyoruz. Ve karşı tarafından bunu hissetmesini sağlıyoruz. Bundan dolayı sanat yardım için güzel bir araç görevini üstleniyor. Yardım etmek isteyen insanları bir araya getirme konusunda da sanat güzel bir araç. Sanatın oradakileri ve bizleri yani yardım etmek isteyen sanatçıları ve sanatseverleri iyileştireceğine inanıyorum” şeklinde değerlendirdi.

Bir bütünün parçası olduğumu hatırlıyorum

Sergide eserlerinin yer alıyor olmasını bir bütünün  parçası olması şeklinde ifade eden Yurtseven, “Bu sergide eserlerimin olması bana bir bütünün parçası olduğumu hatırlatıyor ve bu da güzel bir şey. Özellikle sanat ile yardım söz konusu ise daha güzel bir durum. Ben 6 Şubat’ta deprem olduktan sonra hep ne yapmalıyım diye düşündüm.  Sonra böyle bir sergi ortaya çıktı. Benimde bir sanatçı olarak bu alanda bir şeyler yapmam gerekiyordu ve İlhami hocam sayesinde böyle bir etkinliğin bir parçası oldum. Bundan dolayı da mutluyum” ifadelerine de yer verdi.

Bu eserler göz bebeklerim

Sergiye bağışladığı eserlerinin kendisi için kıymetini ve anlamını Yurtseven: “Bu sergideki eserlerim çamaşır temalı eserlerim. Çamaşır temalı eserlerimin çıkış hikayesi ise şöyle; sokakta asılı olan çamaşırlar hep dikkatimi çekmiştir. Çünkü çamaşırlar, evin karakterini veruhunu yansıtıyor. Bu da beni hep etkiliyordu bende bu düşüncemi İlhami hocama açınca kendisi de çamaşırlarla ilgili bir koleksiyon hazırlamamı tavsiye etti. Ben de bu doğrultuda bir koleksiyon hazırladım ve buradaki üç eserimde o koleksiyonun birer nadide parçalarıdır. Kısacası bu koleksiyon İlhami hocamla hazırladığım ilk koleksiyon olduğu için benim göz bebeklerim” sözleriyle özetledi.

 Sanatımız ile katkıda  bulunmak istedik

“Yeni Dinamizm” resim sergisinde eseri bulunan sanatçılardan biri olan Banu Durukan eseriyle beraber sergide yer almasını, “Eserlerimin böyle bir yardım sergisinde yer almasından dolayı çok mutlu oldum. Burada eserlerimiz bir işe yarayacak bir katkı sunacak. Deprem bölgesindeki konteyner kent projesine ve diğer yardım faaliyetlerine burada satılan eserlerin gelirleriyle katkı sunulacak bundan dolayı çok mutluyum” şeklinde ifade etti.

Sanat toplumun bir parçası

Sanat ve toplum ilişkisini ele alan ressam Faruk Çetin, “Sanat toplumun bir parçası dolayısıyla geri dönüşünde toplumun yaşadığı acıda da sevinçte de aynı şekilde bu işin bir parçası. Sanat ve sanatçının hiçbir şekilde olaylardan geri kalması düşünülemez. Yaralar sarılırken de bir sanatçının sanatıyla yaraları sarması gerekir” ifadelerine yer verdi. Sergiye iki eseriyle katılan Çetin, sergiye bulunmasının kendisi için bir onur olduğunu ifade ettikten sonra “Bu eserlerimi daha önce yapmıştım ve benim bir sergi açma gibi bir planım yoktu zamanını bekliyordum. Beklediğim  serginin buradaki yardım sergisi olması benim için oldukça anlamlı” sözleriyle serginin amacının oluşturduğu güzelliğe değindi.

Sanat terapi gibidir

Sanatın iyileştirici güç olduğuna değinen ressam Tuba Ahsan, “Bu sergiden evvelde sanatın hep iyileştirici bir etkisi vardır. Sanatçı hissiyatını insanlara çizimleriyle bir şekilde aktarır. Sanat terapi gibidir. Sanatın iyileştirici gücünü böyle yardım amaçlı kullanmak kıymetli bir şeydir. Aynı zamanda sanatçı olarak elinizden gelebilecek ne varsa yapmak ve sanatı yardım aracı olarak kullanmak bizler için güzel bir durum” dedi. Tuba Ahsan, sergide bulunan eserleriyle bir şeylere vesile olarak deprem bölgesindeki insanlara hissiyatlarını aktarabilmesi için düzenlenen bu tür yardım organizasyonlarının afetzedelere maddi ve manevi yardım olarak iletilmesinin güzel bir duygu olduğuna da değindi.

Kadının mücadelesini sanatla göstermek istedim

Deprem bölgesine yardım için düzenlenen bu sergiye  eserlerini diğer çalışmaları için özellikle seçme nedenini açısından değerlendiren Tuba Ahsan, “Ben uzun zamandır kadınlar ile ilgili bir koleksiyon yapıyorum. Kadınların tarihinden bugüne kadar onların çabalarını kavgalarını faydalarını resmediyorum. O yüzden kadınların yoğunlukta olduğu üç eserimi seçerek bu sergiye bağışladım. Kadının mücadelesini konu alıyorum uzun bir zamandır. Bu sergidede kadının mücadelesini  sanatımla göstermek istedim” dedi.

Sanat yardıma dönüşüyor

“Yeni Dinamizm Resim Sergisi”nin yardıma dönüşmesini Rüveyda Görmezoğlu bir sanatçı olarak: “Bu süreçte de elimizden en iyi ne geliyorsa onu yapmaya çalıştık. Biz de sanatçı olarak yapabildiğimiz en iyi şeyi yani eserleri bu sergiye bağışlamak istedik. Geçenlerde de kendi atölyemizde bir sergi düzenledik. Bu durumda şöyle bir durum ortaya çıkıyor; insanların evinde bir sanat eseri olarak bir tablo yer alırken bir yandan da sanat yardıma dönüşmüş oluyor. Aslında sanatın yardıma dönüşmesi bizim için çok değerli” sözleriyle ele aldı. Sergiye bağışladığı eserinin kendisi için kıymetini  Görmezoğlu, “Bu sergide yer alan eserim benim üç aydır emek verdiğim bir çalışmam. Ve burada düzenlenen yardım sergisi için elimde bulunan en önemli eserimi bağışlamak istedim. Burada bulunmak benim için mutluluk verici. Aynı zamanda da gururluyum çok emek sarf ederek ve severek yaptığım bir eserimin kıymetli bir yere gideceğini bilmek benim için sevindirici” şeklinde ifade etti.

Yardım sanatla büyüyor

Sanatın yardımlarla beraber katlanarak büyüdüğü zor ve birliktelik zamanlarımızda bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha Esenler Belediyesi’nin düzenlediği “Yeni Dinamizm Resim Sergisi” ile görmüş olduk. Sanat, emin ellerde olduğu müddetçe iyileştirici gücünü hep gösterecektir. Bu zorlu süreçte sanatçılarımızın bir araya gelerek  ellerinden en iyi gelen şeyi yani sanatlarını icra ederek tüm varlıklarıyla deprem bölgesinde olmaları bizleri sanat adına duygulandırdı. Özellikle bu yardımların bir iki sergiyle sınırlı kalmayıp Türkiye’de ve yurt dışında açılacak sergilerin, yapılacak müzayedelerin bilgisini aldıkça heyecanımız ve umudumuz daha da diri kalıyor. Yardım seferberliklerinin arttığı bu günlerde sanatın etkisini Esenler’de hissettiğimiz kadar güçlü olmasını temenni ediyoruz.

Önceki Yazı

Sanatla iyileşmek için buluştular

Sonraki Yazı

Ada’da yağmur 

Son Yazılar

Sessizlik olarak görünen şey

Friedrich Nietzsche, “Bir sanatçının işi konuşmaya başladığı zaman kendisi susmalıdır.” der. Bunun ülkemizde en seçkin örneği