Yazının estetik hali: kaligrafi

8 dakikada okunur

Kaligrafi sanatı, kaligrafın (kaligrafi sanatçısı) harflere estetik bir bakış açısıyla sanat eseri haline getirmesidir. Bu sanat, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan bir el sanatıdır. Farklı coğrafyalarda, farklı şekillerde ortaya çıkmış olan kaligrafinin o kültüre ait farklı isimleri de vardır: Hüsn-i hat (İslami kaligrafi), Şodo (Japon kaligrafisi), Thu phap (Çin kaligrafisi), Batı kaligrafisi gibi. Ülkemizde de bu sanatın ilgilisi olan büyük bir kitle mevcut. Osmanlı’dan bu yana ülke ve dünya çapında üne kavuşmuş sanatçılarımız ve bu sanatçılarımızın yetiştirdiği öğrenciler, kaligrafi sanatının gelişmesinde ve her geçen gün ilgilisinin artmasında etki yaratmıştır. Okuyacağınız bu sayıda, ülkemizde günümüz kaligrafi sanatına emek veren başarılı isimlerden bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Kaligrafi sanatına modern bir bakış açısı
Sanatçı Emrah Yücel, eserlerini modernize ederek günümüz sanat dünyasına birçok önemli ve harika eserler kazandırıyor. Kaligrafi sanatının günümüzdeki genç ve başarılı isimlerinden biri olan Yücel, “Kaligrafi yaşayan bir şey, bizim gibi yasayan bir şey… Kusurlarıyla kusursuz olan bir şey…” diyerek özetliyor sanatı. Eserlerini belli bir tema üzerinde hazırlayan sanatçı bizi her defasında farklı dünyalara yolculuğa çıkarıyor. Sanat galerilerinde, özel sergilerde, televizyon programlarında eserlerini inceleme ve bilgi sahibi olma olanağı bulacağınız Emrah Yücel’i, kişisel Instagram hesabı üzerinden takip ederek bu harika çalışmaları dijital ortamdan da inceleyebilirsiniz.
_emrahyucel_
Kaligrafiyi yaşayan ve yaşatan bir eğitmen
Onur Yıldırımer, kaligrafi sanatının genç ve başarılı temsilcilerinden biri. Üsküdar Bağlarbaşı Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi’ndeki eğitiminin ardından kaligraflık yolunda ilk adımlarını attı. Etem Çalışkan, Yrd. Doç. Dr. Savaş Çevik ve Ömer Faruk Dere gibi birçok önemli ismin yanında yetişerek bu alanda kendini geliştirme fırsatı buldu. Başarılı sanatçı, hazırladığı eserlerle hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok karma sergide boy gösterdi, workshoplarda eğitmenlik yaptı, bilgi ve tecrübelerini bu sanata ilgi duyan insanlarla paylaştı. Şimdilerde İstanbul Tasarım Merkezi’nde kaligrafi eğitimi veren Onur Yıldırımer, hazırladığı birbirinden güzel çalışmaları sosyal medyada paylaşmayı ihmal etmiyor. Usta sanatçının elinden çıkan bu kıymetli eserlerin dijital versiyonlarını ve workshop çalışmalarının duyurularını Instagram üzerinden ulaşabilir ve siz de bu estetik sanatın içine dahil olabilirsiniz.
onuryildirimerofficial
Estetik çizgilerin mimarı
Eskişehir’de başlayan sanat hikayesi şimdilerde ülke çapında sergilere kadar uzanıyor. Resim ve desen çalışmalarıyla bu yolculuğa çıkan Osman Kartaler, kaligrafi sanatının tecrübeli ve nam salmış isimlerinden biri. Hem bu sanatı başarıyla icra eden hem de öğrenciler yetiştirerek kaligrafi sanatın gelecekteki temsilcilerini ülkemize kazandıran Kartaler, çalışmalarını hali hazırda İstanbul’da sürdürüyor. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan sanatçının Instagram profiline girdiğinizde, hazırladığı birbirinden güzel çalışmaları, enstrüman çaldığı videoları ve özel hayatına dair kesitleri bulmanız mümkün. Estetik çizgilerle gözlerimize hitap eden çalışmaların mimarı Osman Kartaler’i takip etmenizi tavsiye ederim.
calligraph
Kaligraf, ressam ve besteci
“Sinan Sinangil’den kaligrafi, Ruhsar Yıldız’dan resim dersleri alan Muhammed Başdağ, sanatın farklı alanlarında çalışmalar yürütüyor. Kaligrafi sanatında önemli işlere imza atan sanatçı, aynı zamanda resim ve müzikle de hemhal olarak ortaya profesyonel işler çıkarıyor. Muhammed Başdağ ile ülkemizde düzenlenen birçok fuar ve festivalde yolunuzun kesişmesi mümkün. Sosyal medyada da hatrı sayılır bir takipçisi olan sanatçının birbirinden güzel eserlerini, hazırlanış hikayesini ve müziğini keyifle inceleyebilirsiniz. Ayrıca YouTube’da paylaşımlar yapan sanatçının kanalında kaligrafi sanatına dair ilginizi çekecek birçok içerik mevcut. Hem kaligrafi hem resim hem de müzikle iç içe olan sanatçının çok yönlülüğü ve farklı alanlardaki bu başarısı gerçekten takdire şayan.
muhammedbasdag
Kaligrafinin “genç yeteneği”
Kaligrafi sanatına emek veren bir başka genç isimden bahsedeceğim. Henüz lise çağlarında hat sanatı ve kaligrafi ile tanışan Burak Akat, çalışmalarına Bursa’da devam ediyor. Profesyonel birçok sergide eserleriyle adından söz ettiren genç sanatçı, aynı zamanda eğitmenlik yaparak sanat dünyasına yeni isimler kazandırıyor. Instagram profilini incelediğimizde göz alıcı birçok kaligrafi çalışması görmemiz mümkün. Hem verdiği eğitimlerden, eğitimlerinden video ve fotoğraf kesitlerinden ve muhteşem çalışmalarından içerikleri, Burak Akat’ın kişisel Instagram hesabını takip ederek inceleyebilirsiniz.
akatburak

Önceki Yazı

Bir şef önce kendi mutfağını çok iyi tanımalı

Sonraki Yazı

Dijitalde özgünlük hayal oldu

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım