Yeni ‘Asım’lar Yetişiyor

3 dakikada okunur

Esenler Belediyesi, geçen yıl aramızdan ayrılan ‘dergi dostu’, eğitimci ve yazar Asım Gültekin’in ismini taşıyan önemli bir projeye imza atıyor: Asım Gültekin Dergicilik Okulu. Ortaokul, lise ve üniversiteli 50 öğrenciye dergiciliğin öğretildiği atölyede 5 ay süresince yeni Asım Gültekin’lerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Esenler Belediyesi ve Uluslararası Genç Derneği’nin işbirliği ile düzenlenen “Asım Gültekin Dergicilik Okulu” kapsamında öğrenciler dergiciliğin inceliklerini ve kendilerine has içerik üretmeyi öğreniyorlar. Proje, gençlerin kültür-sanat faaliyetlerine katkı sunmalarına ve bu alanda yetkin bireyler olarak faaliyet sürdürmelerine zemin hazırlama noktasında büyük önem taşıyor. Gençlere yazı yazma hakkında temel beceri kazandırmayı ve yazmaya yönelik farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Gençlerin kültür-sanat dünyamızın önemli isimleriyle etkileşime geçmeleri, salgında azalan sosyalleşme imkanlarının düşün-yazım faaliyetlerine yönlendirilmesi de projenin diğer hedefleri olarak dikkat çekiyor.

MAYIS’TA DERGİ ÇIKACAK

17 hafta sürecek programa kültür, sanat, edebiyat ve dergicilik alanında 17 usta isim eğitimci olarak katılıyor. Bu isimlerle dijital platformlar üzerinden her hafta düzenli şekilde ders yapılıyor. Yapılan derslerin takibi, editör, editör yardımcısı ve üç kişilik stajyer ekibi ile gerçekleştiriliyor.

Teorik derslerin ardından gerekli yönlendirmelerin yapılmasıyla 50 kişiden oluşan gençlerden yeteneklerine göre yazı talep edilecek. Yazılar düzenlenecek ve gençler daha iyi yazı yazmaları için tekrar yönlendirilecek. Tüm bu süreç sonunda mayıs ayında çıkarılması öngörülen özgün bir dergiye içerik üretilecek. Böylece gençler öğrendikleri bilgileri pratik etmiş olacaklar.

17 USTA İSİM DERS VERİYOR

Asım Gültekin Dergicilik Okulu’nda Süleyman Ragıp Yazıcılar, Yusuf Temizcan, Mehmet Lütfi Arslan, Mehmet Nuri Yardım, Ahmet Murat, Erol Erdoğan, İsmail Kılıçarslan, Taha Hüseyin Karagöz, Selim Tiryakiol, Yıldız Ramazanoğlu, Tülay Gökçimen, Ayşegül Genç, Dr. Abdullah Uçar, Bestami Yazgan, Saadettin Acar ve Muhammed Murat Tutar usta isimler ders veriyor.

Önceki Yazı

Kültür ve Sanata Büyük Ödül

Sonraki Yazı

Fransız Yazardan İstanbul Kitabı

Son Yazılar

Sessizlik olarak görünen şey

Friedrich Nietzsche, “Bir sanatçının işi konuşmaya başladığı zaman kendisi susmalıdır.” der. Bunun ülkemizde en seçkin örneği