Yoğken yayında!

3 dakikada okunur

2024 Ocak ayında şiir ve poetika alanında iyi bir çıkış yakalayan YOĞKEN sitesi okurların karşısında yerini aldı. YOĞKEN altı tane şairin şiir ve poetik görüşlerini bir araya getirdiği ve birlikte ilerleyecekleri bir platform. Samed Karataş, Raşit Ulaş, Tuba Kaplan, Güven Adıgüzel, Mert Mevlüt Gökçe ve Can Acer’in katılımıyla yayın hayatına başlayan Yoğken, her ay nitelikli içeriklere yer verecek.

“Kim var imiş biz burada yoğ iken” diyerek okuyucuyu selamlayan Yoğken’de yer alan şiirler bu ay için şöyle: Samed Karataş: “türk-î bâsit – I elma”, Tuba Kaplan: “sanayide oğluma kadar”, Raşit Ulaş, “icardi sen bize ne yaptın”, Can Acer: “inandığımız hiçbir şeyi kabul etmiyor sanki toprak”, Mert Mevlüt Gökçe: “yetimlerin branşı” ve Güven Adıgüzel’in: “acının göğe yükselişi”.

Kendine has görsel seçimleri ve sadeliğiyle dikkat çeken Yoğken’debu sayı poetik yazılar ise şöyle: Can Acer: “teknik züppelik ve anlam”, Tuba Kaplan: “Aşırılığın kimlik vurgusu: beden ve anlam üzerine”, Mert Mevlüt Gökçe: “Yalnızlık bir ham meddedir”, Raşit Ulaş: “Şiirin yükü yahut şiirsizler”.

Yoğken günümüz edebiyat dünyasını aşırı ve sıfır edisyon nitelendirmesiyle ikiye ayırarak izleyecekleri yol hakkında detaylı bilgi veriyor:

 Okurun yerini alan takipçi, sosyal medya kanalları üzerinden sıfır edisyonun yani bir tür beğeni demokrasisinin yaygınlaşmasına sebebiyet verdi. Tek bir beğeni dokunuşuyla deforme olmaya elverişli hale gelen şiir ortamı/dolaşımı, özellikle yeni yazmaya başlayan gençlerin manipüle edilmesine, eleştiri veya herhangi bir denetimden geçmemiş metinlerin referans alınmasına sebep oldu. Aşırı edisyon ve sıfır edisyon arasında şiir dışı referansların kol gezdiği şiir ortamına yeniden bir sınır çizmek, şiirin kıymetini yeniden hatırlatmak ve şiirin dolaşımını sağlıklı hale getirmek adına: Biz geldik. Kimseler Yoğken.”

Her ay periyodik düzlemde tartışmalara, yeni yazı ve şiirlere, kendi poetik görgüsü dahilinde rüştünü ispatlamış şair ve yazarlara yer açacak yoğken.com sitesini uzun soluklu edebiyat mecrası olarak görülebilir.

 

Önceki Yazı

Yayıncılığın büyümesi kapak tasarımlarına yansıdı

Sonraki Yazı

Yılın İddialı Caz Konseri 27 Ocak’ta CRR’de!

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine