New Jersey’de Pandemi Temalı Sergi

2 dakikada okunur

Ressam Akın Ekici’nin pandemi sürecinde sanatın rolünü, iyileştirici gücünü ortaya koyan ‘Zorluk ve Direnç’ adlı yeni sergisi ABD New Jersey Art Factory’de sanat severlerle buluştu.

Çağdaş Resim Sanatı’nın önde gelen temsilcilerinden Ressam Akın Ekici ‘Zorluk ve Direnç’ adını verdiği yeni sergisinde pandemi sürecinde sanatın rolünü, iyileştirici gücünü ortaya koyuyor. Ekinci’nin, küratörlüğünü Bergen Community College Digital Medya ve Sanat Tarihi Öğretim Üyesi ve Heykeltraş Dr. Feride Demir’in yaptığı sergisi, ABD New Jersey Art Factory’de sanat severlerle buluştu. The Art Factory NJ ve Myr Academy & Art Studio ekibi tarafından hayata geçirilen sergi kapsamında sanatçının orjinal eserleri Myr Academi tarafından yapay zekâ ile oluşturulan dijital işlemeler ile farklı, ilgi çekici bir forma dönüştürüldü ve video performansı olarak ayrıca sergilendi. İnsanlığın tarih boyunca ender gördüğü trajedilerden birini yaşadığını ifade eden Akın Ekici, ne kadar süreceği belirsiz olan salgında sanatın iyileştirici gücüne sığındığını ifade etti. Ruhu güzelliklerle beslenen ve geleceği için umudu artan insanın direncinin de artacağını dile getiren Ekici, “Sanat ruh direncinin atması için bir kaldıraç etkisi gösterdiği gibi ruh direncinin kişiden kişiye, toplumdan topluma taşınması, aktarılması için de bir taşıyıcı görevi üstelenecektir. Kişiler, toplumlar ve ülkeler arasında pozitif etkileşimin sağlanmasının en basit ve en etkili yolu sanatsal üretimlerin her türlü zorluğa rağmen aktarılmasıdır” dedi.

Önceki Yazı

Leonardo Da Vinci’nin Servet Değerinde Çizimi

Sonraki Yazı

Çevrim İçi Müze Gezmeye Var Mısın?

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı