Kültür sanatta yaz havası esiyor ama nasıl bir hava?

7 dakikada okunur

Kültür sanat dünyasında yazın kendine has bir havası oluyor. Açık hava etkinlikleri öne çıkıyor. Konserler herkesin bir numaralı etkinlikleri oluyor. Sergilerse İstanbul galerilerinden Akdeniz kıyılarına doğru yol alıyor. Entelektüel uğraşlar klimanın elverdiği kadar gerçekleşiyor. Biz de sizlere Sanat Ajandası’nda sizlere güzel bir rota çıkardık. Bu rotada Bağımsız Sanat Vakfı’nın sezonun son sergisi “Küçük İşler/Büyük İşler”, Hece Dergisi’nin Haziran ayında tematik olarak çıkardığı “Türk Sineması Özel Sayısı”  ve açık hava etkinliklerine dair ayrıntılı bir harita yer alıyor.

Sinemaseverlerin başucunda olacak!

“Her ocakta biyografik, her haziranda tematik” özel sayıları çıkarıyor Hece Dergisi. Aynı zamanda her ay edebiyat dergisi olarak da yayın hayatına devam ediyor. Haziran 2024 sayısının teması ise Türk Sineması’ydı. Türk Sineması Özel Sayısı iki cilt olarak sinemaseverlerle buluştu. Sayının editörlüğünü akademisyen, yazar Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı ve yazar Hatice Bildirici üstleniyor. Özel sayıya 104 ismin katkı verdiğini görüyoruz.  İlk ciltte “Tarihi ve Kavramsal Çerçeve”, “Eleştiri ve Sinema Dergileri” bölümleri ile Yüksel Aksu, Ezel Akay, Mahmut Fazıl Coşkun ve Uğur İçbak ile yapılan söyleşilerin yer aldığı “Yönetmen Söyleşileri” başlığı yer alıyor. İkinci ciltte ise “Yönetmenler ve Filmler”, “Uyarlama”, “Türk Sinemasında Öne Çıkan Mevzular” ve “Yeşilçamın Yüzleri” bölümleri yer alıyor. Sinemaya ilgili olan herkesin başucunda olacak bu iki cilt, Türk sinemasına dair bir panorama sunuyor. Bu panorama sinemamızın geçmişini ve bugünü gösteriyor. Geleceği ise muallaklı kalıyor. 

Küçük ama etkili işler sizleri bekliyor

Fatih Cağaloğlu’nda bulunan Bağımsız Sanat Vakfı sezonun son sergisi 29 Haziran’da sanatseverlerle buluştu. “Küçük İşler/Büyük İşler” sergisinin küratörlüğünü Hülya Yazıcı üstleniyor. 10 Temmuz’a kadar devam edecek sergide  40 sanatçının ikişer tablosu bulunuyor. Hülya Yazıcı serginin içeriğini “Vakfımızda daha öncesinde sergisi olan sanatçılar tarafından bağışlanan küçük ebatlı eserlerden oluşuyor. 40 sanatçının bulunduğu sergide 80 eser yer alıyor. 2 yıl önce Hollanda’da bir sergi yapmıştım ve oradaki işler oldukça büyük ölçekliydi. Fakat bunun yanı sıra o sergiye katılan her sanatçıdan yine 30’a 30 santimetre küçük işler de istedik. Sanatçılarımızın yaptığı işlerle galerinin girişinde bir pano yaptık. O panodaki işler sergi sonunda vakfımıza hediye edildi. Burada alt katta sergilediğimiz eserler, o sergiden kalan ‘küçük işler’. Bunu da ‘büyük sanatçıların küçük işleri’ olarak ele aldık. Serginin ismi de buradan geliyor.” diyerek anlatıyor.

Yazın eğlence açık hava da olur!

Yaz ayları geldi mi, kültür sanat dünyasında turne zamanı başlar. Aynı zamanda açık hava etkinlikleri herkesin bir numaralı etkinliği oluyor. Hem hava serinlemiş oluyor hem de açık hava sevdiğin şarkıları söylemek kadar güzel bir etkinlik olur mu? Olmaz. Ya da tiyatronun, stand up gösterilerinin tadı farklı olmaz mı? Olur. O zaman bizlerde sizlere Türkiye’nin farklı yerlerinde açık hava gösterisi rotalarının Temmuz ayı tarihlerini çıkardık. Atladığımız rotalar illa ki olmuştur. Aaa bunu nasıl kaçırdınız dediğiniz etkinler varsa bizi haberdar edin.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi

 • 2 Temmuz Salı 21.00 Loreena McKennitt
 • 9 Temmuz Salı 21.00 An Epic Symphony Gökhan Türkmen
 • 20 Temmuz Pazar 21.00 Göksel
 • 21 Temmuz Pazartesi 21.00 Pink Martini
 • 24 Temmuz Çarşamba 21.00 Karsu

Maximum Uniq Hall Açıkhava

 • 5 Temmuz Cuma 21.00 Hücreler
 • 8 Temmuz Pazartesi 21.00 Zengin Mutfağı
 • 9 Temmuz Salı 21.00 Zengin Mutfağı
 • 12 Temmuz Cuma 21.00 Goran Bregovic Wedding and Funeral Band

Ayvalık Amfi Tiyatro

 • 10 Temmuz Çarşamba 21.00 Mert Demir
 • 11 Temmuz Perşembe 21.00  Ata Demirer Gazinosu 

İzmir Efes Antik Tiyatro

 • 2 Temmuz Salı 21.00 Anadolu Ateşi – Fire of Anatolia
 • 5 Temmuz Cuma 21.00  Figaro’nun Düğünü – DOB 7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali – 
 • 13 Temmuz Cumartesi 21.00  Zorba – Ankara DOB – 7. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali
 • 19 Temmuz Cuma 21.00  Yalın
 • 20 Temmuz Cumartesi 21.00  Yalın

Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu

 • 14 Ağustos Çarşamba 21.00 Yalın

15 Temmuz Millet Bahçesi Esenler

• Her Cumartesi ve Pazar 15.00 Dikkat! Müzik Var

Önceki Yazı

Bir vazgeçilmez: Müzik

Sonraki Yazı

Gelecekte sinemadan haber var mı?

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı