Marvel’den Sanatçılara ‘5 bin dolar’

1 dakikada okunur

Marvel ve DC Comics, eserleri filmlere uyarlanan ve gişede milyon dolarlar kazanan çizgi roman yazarlarına sadece 5 bin dolar ödediği iddiasıyla eleştirilerin hedefi oldu.

The Guardian’ın haberinde yer alan iddialar şöyle: “Çeşitli kaynaklara göre bir yazar veya sanatçının eseri görünür şekilde bir Marvel filminde yer aldığında şirketin uygulaması, sadece yaratıcıya gala davetiyesi ve 5 bin dolarlık (yaklaşık 43 bin TL) çek göndermek.”
Üç farklı kaynak gazeteye meblağı doğruladı ve bunu, ödenmesi gereken ücretin örtük biçimde onaylanması olarak nitelendirdi. Kaynaklar galaya katılma ya da 5 bin doları seyahat veya konaklamayı karşılamak için kullanma zorunluluğu olmadığını da ifade etti.
Milyar dolar kazandı 5 bin dolar ödedi
İsmini açıklamayan bir Marvel yazarı ise şunları söylüyor:
“Bana gerçekten çok ama çok korkunç bir özel karakter sözleşmesi teklif edildi ben de, ya bu sözleşmeyi kabul edecektim ya da hiçbir şey. Sonrasında bunun gereklerini yerine getirmektense bir teşekkür notu gönderip “Borcumuz olmasa da işte size bir miktar para!’ diyorlar ve bu para da 5 bin dolar. Siz de ‘Film bir milyar dolar kazandı’ diye düşünüyorsunuz.”

Önceki Yazı

2021 Emmy Ödülleri Açık Havada Yapılacak

Sonraki Yazı

Ezber Bozan Kadınları Tanıtmak İçin Kendime Söz Verdim

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde