Yaza serin mola: Kültür sanat etkinlikleri

8 dakikada okunur

Sanat Ajandası’nın bu sayısında Salt Galata’daki Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi sergisi, İstanbul aşığı, romantik prens Jay Jay Johanson’ın İstanbul konseri ve yönetmenliğini usta oyuncu Metin Akpınar’ın yaptığı DasDas’ta sahnelenecek Deli Bayramı oyunu var. Yaz ayında kapalı alanda film izlemek istemeyenlerin tercih edeceği Swissôtel Bosphorus’un düzenlediği “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” etkinliği de bu sayı da Sanat Ajandası’nda.

Sıcak havalar geldi. Kültür sanat etkinlikleri yaz arası verdi. Şehrin sokaklarında kültür sanat etkinlikleri bulmakta bir nevi zorlaştırdı. Ama Sanat Ajandasi’nın rotası her daim dopdolu olmaya devam ediyor. Meraklısı, ilgilide her türlü gidecek bir etkinlik buluyor. O zaman rotamıza geçelim. Salt Galata’da Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi sergisi sizi bekliyor. Konser derseniz romantik prens Jay-Jay Johanson İstanbul’a geliyor, kaçırmayın derim. DasDas oyunlarından Deli Bayramı tiyatro severleri beklerken, sinema olsun ama açıkhavada olsun diyorsanız  Swissôtel Bosphorus’un düzenlediği “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” etkinliğini not edin derim.

Başka kayda rastlanmadı

Sıcak havalarda kaliteli etkinliklerle serinlemeniz için bu sayıda da kaliteli işlerin peşine düştük. İstanbul’daki kültür sanat etkinliklerinin nabzını tutan Sanat Ajandası rotasını bu sefer Salt Galata’ya çevirdi. Salt Galata’da bizi nefis bir sergi karşıladı. Nefis kelimesinin altını kırmızı ile çizmekte fayda var. Eğer siz de bir İstanbul sevdalısıysanız bu sergiye bayılacaksınız. Gazeteci Reşad Ekrem Koçu, hayatını ve servetini İstanbul Ansiklopedisi’ni yapmaya vakfetmiş biri. İstanbul’un günlük hayatını, tarihini, mekanlarını, insanlarını kayıt altına alan Reşad Ekrem Koçu, günümüze geçmişi anlamlandırabileceğimiz somut bir miras bırakmış. Başka Kayda Rastlanmadı sergisi Ekrem Koçu’nun hazırladığı İstanbul Ansiklopedisi’nin G harfine kadarki yayınlanmış 11 cildin yayınlanmayan kısımlarından oluşuyor. Tasarım aşamasında kalan maddelerin arşivlerinin gösterildiği sergide; metin taslakları, gazete kupürleri, kolajlar, çizimler var. Sergilenen her şey İstanbul’u sevabı ve günahı ile anlamanıza yardımcı oluyor. Koçu aslında Galata ve çevresindeki tekinsiz unsurlara da yer vererek akademinin steril alanından çıkıp sanatseverleri hayatın ve kentin gerçekleri ile de yüzleştiriyor. Zira sergide İstanbul’un yankesicisinden tutun, kabadayısına, ayak takımına, hayat kadınlarına dair detaylar mevcut. Serginin adı da Koçu’nun ansiklopediyi oluştururken kişilere ilişkin maddelerin sonunda yazdığı “başka kayda rastlanmadı” ibaresinden geliyor. Kent tarihi çalışmaları için önemli bir kaynak olan Başka Kayda Rastlanmadı sergisi 29 Ekim 2023’e kadar Salt Galata’da sergilenecek.

 Romantik prens İstanbul’a geliyor

Jay-Jay Johanson Türkiye’deki yabancı müzik dinleyicisinin yakından takip ettiği isimlerden. Hatta 2000’li yılların başında Jay- Jay Johanson dinleyicisi olmak havalı görünmenin alametlerindenmiş… Ne kadar çok Jay-Jay şarkısı bilirsen o kadar havalı görünürmüş insanlar… Milenyum çağının sancıları işte! Yıl 2023 Türkiye’de Jay-Jay Johanson hayranları artarak devam ediyor… Dinleyicisi son zamanlarda onu havalı görünmek için değil romantik şarkılara imza atıp sevenleri uzaklara götürdüğü için seviyor. İstanbul aşığı olan Johanson, sesindeki arabeskvari hüzünle dinleyenleri kendine hayran bırakıyor. Ekim ayında Türkiye’ye gelecek olan sanatçı, Jay-Jay Johanson hem İstanbul’da hem de Ankara’da konser verecek. Sanatçının İstanbul’daki konseri 21 Ekim’de Dorock XL Fitaş Sahnesi’nde sahne alacak. Biletler tükenmeden şimdiden yer ayırtmakta fayda var.

“Biz deliyiz, hayal kurarız”

Haldun Taner’in öncülüğünde kurulan Devekuşu Kabare 1967-1992 yılları arasında sanatseverlere adeta sanat şölenini yaşatmış Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosudur. Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın da yer aldığı Devekuşu Kabare önemli tiyatro eserlerini sahnelenmiştir… Kabare tiyatrosunun mirası yeniden izleyici ile buluşuyor. Turgut Özakman’ın yazdığı, yönetmen koltuğunda usta oyuncu Metin Akpınar ve Mert Fırat’ın oturduğu Deli Bayramı oyunu DasDas Sahne’de izleyici ile buluşacak. Özakman’ın 1987 yılında kaleme aldığı eser o dönem Devekuşu Kabare’de gösterilmiş ve ses getirmişti… Komedinin yıllara meydan okuyan gücü ile yeniden sahnelenen oyun, seyirciyi 80’li yıllara götürüyor… Tüm delilerin buluşup DasDas’ı ele geçirince neler olacak diye merak ediyorsanız 19 Temmuz’da DasDas’ta sahnelenecek Deli Bayramı’nı kaçırmayın. Öyle ya ne diyordu Deliler: “Kimi turşu kurar kimi fabrika /Ama biz deliyiz, hayal kurarız.”

Açık havada sinema keyfi hem de Boğaz’a karşı

Sinemaseverlere, Swissôtel Bosphorus’tan güzel bir müjde var. Yaz aylarında kapalı alanlarda film izlemek istemeyenler için “Açık Havada Popcorn Kokusu Var” etkinliği başladı. 19 Haziran’da I Wanna Dance filmi ile başlayan açık havada sinema geceleri 4 Eylül’e kadar devam edecek. Parıldayan gökyüzünün altında beyaz perdenin en iyileriyle buluşmaya, kahkaha, dram ve unutulmaz anılarla dolu bir akşam yaşamaya hazır olun.

Önceki Yazı

Disney Plus’tan beklenmedik hareket

Sonraki Yazı

TRT 12 Punto Başladı

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım