‘Su Altı’ Dili Geliştirildi

1 dakikada okunur

Su altı arkeologları, su altındaki eserlerle ilgili kendi aralarında anlaşabilmek için 17 işaretten oluşan bir ‘dil’ geliştirdi.

Türkiye, Mısır ve Polonya’dan dalış ekipleri, su altındaki amforalar, bakır kaplar, gemi batıklar gibi 17 eser ve kalıntıyı, birbirine 17 işaretle anlatacak.

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Kültür Mirası yüksek lisans öğrencileri belirlenen 17 ‘Sualtı Kültür Mirası’ işaretini, çizimlerle anlatıp dijital hale getirerek tüm dünyadaki su altı arkeologları ve dalıcıların kullanımına sundu. Günümüzde 5 kıtadan 130 üye ülkesi bulunan CMAS (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu) kendi web sitesi ve sosyal medya hesaplarında, Akdeniz Üniversitesi”nin hazırladığı işaretleri paylaşmaya başladı. Bu işaretler sadece su altı arkeologları tarafından değil, tüm dünyadaki dalıcılar tarafından da kullanılabilecek.

Önceki Yazı

“Altın Küre’de En İyiler Belli Oldu”

Sonraki Yazı

35 Dolara Alındı 500 Bin Dolara Satılacak

Son Yazılar

Boykotun kültür sanat hali

İsrail’in Filistin işgali devam ederken tüm dünyadan insanlar bu işgali destekleyenlere veya sessiz kalanlara karşı boykot

Âşık Veysel

İlkokul yıllarında aşina olduğumuz, görmeden sevdiğimiz bazı ozanlar, yazarlar var. Onların eserlerini ismen de olsa ezbere