Tam gaz izlemeye devam!

18 dakikada okunur

Dijital ekranda; Netflix yapımı Oscar adaylı Noah Baumbach imzalı “Beyaz Gürültü”, sosyal medyada izlemeyenin dövüldüğü Mubi’de yayınlanan “Aftersun” ve “Shtisel” dizisinden uyarlanan televizyon dizisi “Ömer” yer alıyor. 

Dijital ekranı misafir yazarlara teslim ettiğimiz birkaç sayıdan sonra daimi yerimize geri döndük. Yeni yılla birlikte dijital platformlarda hareketlendi. Hareketlenen platformların başında tabii ki Netflix geliyor. 20 Ocak’ta Serenay Sarıkaya’nın başrolünde yer aldığı Şahmeran’ı yayınlayacak. Sonrasında medya sektörü içerisindeki oyunları anlatan Kuş Uçuşu dizisinin ikinci sezon çekimleri devam ederken üçüncü sezon onayı aldığı haberi geldi. Son olarakta “Bir Başkadır” dizisiyle dijital platformlar arasında “Şahsiyet”, “Masum” dizileri sonrasında en çok konuşulan diziye imza atan Berkun Oya’nın yeni projesi “Çocuk” duyuruldu. Saydıklarımız yerli haberler olduğunu da es geçmemek lazım. “Şahsiyet” demişken ikinci sezonun geleceğini duymayan varsa buradanda yazmış olalım. Televizyon tarihine imza atmış, kendine has bir kitle oluşturmuş “Leyla ile Mecnun” dizisi de EXXEN’de yeni sezonlarına hız kesmeden devam ediyor. İlk yerli dijital platformlarımızdan BluTV’de “Bozkır” dizisinin ikinci sezonunu görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda yönetimde Aydın Doğan Yalçındağ’ın yerine Deniz Şaşmaz Oflaz’ın nasıl yenilikler yapacağı merak konusu.

Bizleri heyecanlandıran yapım haberleri sonrasında dijital ekranda ele alacağımız yapımlar neler midir? Haydi gelin birlikte bakalım…

Arafta mıyız? Süpermarkette mi?

Uyarlama film haberleri duyduğumda, öncesinde o kitapları okumayı çok seviyorum. Sonrasındada ya hayal kırıklığı oluyor ya da hem iyi bir kitap okumuş olmak hem de iyi bir film izlemiş oluyorum.  “Frances Ha” filmiyle bende ayrı bir yeri olan Noah Baumbach ve Greta Gerwig ikilisinin “Beyaz Gürültü” kitabının haberini uyarlayacağını duyduğumda da aynı şeyi yaptım. Siren Yayınları’ndan çıkan “Beyaz Gürültü” kitabını edindim. Okuduğumda canlanan pek bir şey olmadı. Filmi izlediğimde ise çoğu şey daha iyi oturdu. Jack Gladney (Adam Driver), liberal bir sanat okulunda, Hitler hakkında dersler veren bir profesördür. Jack, eşi Babette (Greta Gerwig), dört çocuğu ve ölüm korkusuyla birlikte yaşar. Bir gün havadan gelen toksik yağış, simsiyah ve kimyasallarla dolu bir bulutun aşağı inmesine neden olur. Bu durum onların artık ölümle yüzleşmesine neden olur. Dünyasına girmesi zor olan filmden geriye en güzel süpermarketler ve araf arasında kurulan benzerlik kalıyor denilebilir. Bütün korkulara rağmen süpermarketler her daim tertipli, düzenli ve ışıl ışıl olarak devam ediyorlar.

 

 

Sosyal medyanın favorisi: Aftersun

“Overrated” ya da “underrated” kelimelerini kullanmak Türkçemiz açısından üzücü bir kullanım. Ama dilimize yerleştiğini de inkar edemeyiz. Geçtiğimiz hafta sonu sosyal medyada “Aftersun” filminin paylaşımı olmadığı bir an olmadı. Twitter’da filme dair yorumlar, Instagram’da da “çocukluğuna dair bir fotoğraf paylaş” filtresi yer buldu. Bize de “Aftersun”ı izlemek düştü. Filmi izlemeye başladığım andan itibaren hatta öncesindede “overrated” yani abartılmış bir filmle karşı karşıya olacağım hissi vardı. Yanılmadım. “Aftersun” bir baba kızın 90’ların sonunda Muğla Fethiye’de geçirdiği bir yaz tatilini anlatıyor. Babanın kırılgan bir duygu dünyası olduğu ilk andan bize hissediliyor. Kızında büyümek, ergen olmak aynı zamanda babasından ayrı yaşayan bir çocuk olma travmalarını görüyoruz. Babanın kırılgan dünyasının işaretleri o tatilin babayla kızın son tatili olduğunu bize düşündürüyor. Hatta hissettiriyor. Candan Erçetin’den çalan Gamsız Hayat şarkısındaki “Sormayın neden bu durgunluğum / Görmeden kuytu yaralarımı / Sormayın neden bu huysuzluğum / Bilmeden saklı duygularımı” sözleri de hissettiklerimizi ortaya döküyor. 

 

 

Hep aynı hikâye

Netflix’in yerli yapımları çeşitli tartışmalar yaratsada uluslararası yapımlar genellikle tam not alıyor. “Shtisel” dizisi de aslında uzun yıllardır herkesin bir şekilde dilinde olan bir diziydi. Yakın zamanda Star TV’de yayınlanan “Ömer” dizisinin o diziden uyarlandığı haberi yayılınca tekrar gündeme geldi. “Shtisel” Kudüs’ün ultra Ortodoks bir mahallesinde yaşayan bir Haredi ailesi sevgi, kayıplar ve gündelik hayatın sıkıntılarıyla boğuşmasını anlatıyor. Diziyi öne çıkaran Yahudilerin kendi içlerindeki yapıyı, özelliklerini, çalkantılarını iyi bir şekilde ajite ya da irite etmeden anlatması. “Ömer” dizisinin gündeme gelmesi ise muhafazakar dünyaya dair bir hikâye ortaya koymasından kaynaklanıyor. İmam’ın oğlu  müezzin Ömer (Selahattin Paşalı), boşanmış Gamze’ye (Gökçe Bahadır) aşık olur. Dini, hassasiyetleri ve ailesinin kabulleri arasında nasıl bir yol izleyeceği yan hikâyelerle anlatılacak. Televizyonda, dijital platformlarda olsun dini hassasiyetleri olan dini yaşamaya çalışan insanların gösteriminde, anlatımında yıllardır değişmeyen şeyler var. En bariz olanı örtünün yapılışı, gösterilişi olabilir. O bone yıllardır alnın hepsini kaplar halde yapılıyor mesela. 

DİJİTAL PLATFORMLARDA NE VAR NE YOK?

NETFLIX

  • Solgun Mavi Gözler (Film)

Gotik bir gerilim hikayesi vadeden film, 1830’da Birleşik Devletler Ordusu’nda gerçekleşen bir dizi kurgusal cinayetin etrafında dönüyor. Louis Bayard’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde Christian Bale, deneyimli dedektif Augustus Landor’u canlandırırken, ona yardımcı olan genç Edgar Allan Poe rolünde Harry Melling var.

Rise of Empires: Ottoman (Dizi)

Rise of Empires: Ottoman, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemini konu ediyor. Fatih Sultan Mehmet olarak bilinen II. Mehmet’in destansı hikayesinin anlatılacağı dizide, Sultan II. Mehmet’in 13 yaşında tahta çıkmasının ardından masalsı yükselişi, Konstantinopolis’i devirmesi ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarlarından biri haline gelmesi konu ediliyor.

 

 

Laal Sing Chadha (Film)

Laal ve bekâr annesi arasındaki eşsiz bağ üzerine kurulmuş ve güçlü değerlerle sertleşmiş bir çocukluğu içeren hikâye, hayatın birçok zorluğunun üstesinden gelen Laal’in sevgisini, masumiyetini ve kaderini konu alıyor.

 

 

 

 

MUBİ

  • Ah Gözel İstanbul (Belgesel)

Eremya Çelebi Kömürciyan’ın 17. yüzyılda yazdığı seyahatnameden esinlenen Ah Gözel İstanbul, ünlü tarihçinin rotasını günümüzde takip ediyor. Kenti dolaşan kamera, Sultanahmet’ten Yedikule’ye, Haliç Tersaneleri’nden Pera’nın hayaletlerine, kadim şehrin tarihinde görsel bir keşfe çıkıyor.

 

 

 

Beyaz İneğin Türküsü (Film)

Mina’nın yaşamı, kocası Babak’ın idam cezasına çarptırılmasına neden olan suçlamaların asılsız olduğunu öğrendiği andan itibaren altüst olur. Beş parasız kalan kadın, bir yabancı Babak’a olan borcunu ödemek için karşısına çıktığında, aralarındaki bağlardan bihaber bu adamı hayatına kabul eder.

 

 

 

 

 

Rabiye Kurnaz George Bush’a Karşı (Film)

Rabiye Kurnaz’ın gerçek hikayesi, direncin ve kararlılığın bir portresi. 11 Eylül’ün ardından sorgusuz sualsiz Guantanamo’ya gönderilen oğlu Murat’ın serbest bırakılması için verdiği mücadele, Rabiye Kurnaz’ı Bremen’deki evinden dünya siyasetinin merkezine, Washington’daki Yüksek Mahkeme’ye taşır.

 

 

 

 

DİSNEY PLUS

Kelebeğin Rüyası (Film)

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir…

Bursa Bülbülü (Film)

En büyük hayali bir kaset çıkarmak olan Cengiz, Bursa’da bir çay bahçesinde şarkıcılık yapar. Onun hayatı, Taşkın ile tanışmasıyla bambaşka bir hal alır. Cengiz, Taşkın’ın döneminin ünlü bestekarı olan Şerafettin’in bestesi ile kasetinin için bir çıkış yapacağını düşünür. Bu amaçla da ağabeyinden borç alır. Ancak Cengiz bu süreçte kendisini, Taşkın ve Taşkın’ın kardeşi Arzu ile birlikte birbirinden talihsiz bir dizi olayın içinde bulur.

Aslan Kral (Animasyon)

Aslan Kral, yavru bir aslan olan Simba’nın maceralarını konu ediyor. Ormanın kralı olan babası Mufasa’ya hayran bir yavru aslan olarak mutlu bir hayat süren Simba, sinsi amcası Scar’ın planlarından habersizdir. Kral olmak için fırsat kollayan Scar, Mufasa’yı öldürdükten sonra Simba için tehlike baş gösterir.

 

GAİN

Ayak İşleri (Dizi)

Aksiyon, macera, felsefe ve kahkaha… Vedat ile Evren yine iş başında! Yeni sezonda ikiliyi yine ‘aşırı önemli’ görevler bekliyor. Kemerlerinizi bağlayın, olaylara hazırlanın.

Bir Umut Marmara (Belgesel)

Kıyılarının yarısı Avrupa yarısı Asya’da bulunan Marmara Denizi’nde müsilaj, bu yıl gündeme gelmiş olsa da aslında bilim insanlarının uzun zamandır takip ettikleri ve bilinç oluşturmaya çalıştıkları bir sorun.

The Truth (Film)

Oyuncu bir anne ile senarist kızı arasındaki ilişki, annenin yazdığı otobiyografik bir roman yüzünden sarsılır. Çünkü kızı kitabı okuyunca gerçekle hiçbir bağlantısının olmadığını fark eder.

BLUTV

The Kid Detective (Film)

Bir zamanlar ünlü bir çocuk dedektif olan 31 yaşındaki Abe Applebaum, zamanını önemsiz gizemleri çözmekle geçirir. Ancak bir gün saf bir müşterinin, erkek arkadaşını kimin vahşice öldürdüğünü bulmasını istemesiyle Abe’nin hayatı bambaşka bir hal alır.

City of Lies (Film)

Senelerdir çözülememiş The Notorious B.I.G.’nin meşhur cinayetini çözmek için L.A.P.D. dedektifi Russell Poole ve itibarı ile kariyerini korumaya çalışan “Jack” Jackson isimli çaresiz muhabir güçlerini birleştirir. İkili bu yolda büyüyen kurumsal bir yolsuzluk ve yalanlar ağını ortaya çıkarır. Bu iki kararlı adam, Los Angeles Polis Departmanı’nın yanı sıra bütün şehri içine alan bir komployu ortaya çıkarmaya başlar.

7 Yüz (Dizi)

Kendi içinde başlayıp biten 7 hikayeden oluşan dizinin her bölümünde karakterler en karanlık taraflarıyla yüzleşiyor. Peki karakterler bu karanlık taraflarına göz yumup hayatlarına devam edebilecekler mi?

Önceki Yazı

Sanatta devamlılık vardır

Sonraki Yazı

Mevlânâ ve Mesnevî

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım