Dünyaca Ünlü İsimler Filistin’in Yanında Saf Tuttu

16 dakikada okunur

Gülcan TEZCAN

Artık sosyal medya sayesinde işgalci İsrail yalanlarını daha fazla sürdüremiyor. Mızrak çuvala sığmıyor. Gerçekler bu kadar ortadayken vicdan sahibi dünya halkları da şehir meydanlarında seslerini yükseltiyor. Bu farkındalığın ve duyarlılığın oluşmasında dünyaca ünlü sanatçıların, müzisyenlerin, sporcu ve ünlülerin yaptıkları paylaşımlar da büyük önem taşıyor.

İşgalci İsrail’in Filistin’de uyguladığı soykırım ve günden güne hız kazanan, Filistinlilere nefes aldırmayan işgal politikaları her yıl özellikle Ramazan ayında hız kazanıyor. İslam aleminin en kutsal zaman dilimi olarak kabul edilen Ramazan ayında şiddeti artan saldırılarla Mescid-i Aksa üzerindeki planlarını hayata geçirmek üzere saldırılar düzenleyen İsrail, bu yıl da ibadet eden Filistinlilere saldırdı. Kadın, çocuk, yaşlı demeden Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara ateş açan İsrail’in insanlık dışı saldırıları Aksa’nın gençleri tarafından sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınlarla tüm dünyaya ulaştırıldı.
Ancak İsrail karşılaştığı büyük direnişe rağmen her gün yeniden saldırılar düzenledi. Sonunda tahrikler sonuç verdi. Ve Hamas füzelerle İsrail’in pek çok şehrini bombalamaya başladı. Senaryo artık ezberlenmişti. İsrail beklediği bahaneyi bulduğu için yıllardır abluka altındaki Gazze’ye füzeler yağdırmaya başladı. Sonrası malum.
Tüm bunlar olurken yine tüm dünya, uluslararası kuruluşlar, BM, İslam İşbirliği Teşkilatı üç maymunu oynamaya devam etti.
Ne ki artık sosyal medya sayesinde işgalci İsrail yalanlarını daha fazla sürdüremiyor. Mızrak çuvala sığmıyor. Gerçekler bu kadar ortadayken vicdan sahibi dünya halkları da şehir meydanlarında seslerini yükseltiyor. Bu farkındalığın ve duyarlılığın oluşmasında dünyaca ünlü sanatçıların, müzisyenlerin, sporcu ve ünlülerin yaptıkları paylaşımlar da büyük önem taşıyor. Uzun yıllardır İsrail’in işgalci politikalarına tepki gösteren pek çok isim var.
Sözgelimi Oscar ödüllü Hollywood yıldızı Natalie Portman, 2018 yılında İsrail-Gazze sınırında yaşanan son olaylar nedeniyle Kudüs’te yapılacak olan ‘Genesis Ödülü’ törenine katılmayacağını duyurmuştu. Portman, ‘Büyük Dönüş Yürüyüşleri’ sırasında öldürülen Filistinlileri kastederek ‘Vicdanen rahat hissetmeyeceğim’ sözleriyle tepkisini ortaya koymuştu.
Oscar ödüllü Penelope Cruz ve eşi Javier Bardem de 2014 yılında Gazze’de 22 gün boyunca devam eden saldırıları ‘soykırım’ olarak adlandırdığı bir açık mektup yayınlamış ve “Gazze korku içinde yaşıyor, kara, deniz ve havadan kuşatılıp saldırıya uğruyor.” ifadelerini kullanmışlardı. Ünlü çift birçok eyleme de katılmıştı. İkilinin, İsrail’in eylemlerini kınayan ve “katliam” yaptığını yazan açık bir mektubu imzalamaları ve Gazze’ye destek vermeleri sebebiyle üst düzey Hollywood yöneticilerinden ciddi bir tepki aldıkları söylenmişti. Tepkiler üzerine Cruz, “Mektubu imzalamaktaki niyetinin ve tek isteğinin hem İsrail hem de Gazze’deki barışı sağlamak” olduğunu belirtmişti. Bardem’in yanıtı ise daha sertti. İspanyol gazetesi El Diario’ya konuşan Bardem şunları söylemişti: “Bu barbarlığı anlayamıyorum. Yahudilerin geçmişte yaşadığı korkunç şeyleri göz önüne alırsak, onların Filistinliler’e yaptıkları daha da acımasız ve anlaşılmaz.” Oyuncu, Filistin’de öldürülen çocuklar için ise “Evet, bu adaletsizlik ve insanların öldürülmesi karşısında öfkeliyim, utanıyorum ve yaralandım. O çocuklar çocuklarımızdı, çok korkunç.” demişti. Elbette İsrail’e karşı sesini yükselten sanatçıların bu tavrı cezasız kalmadı. Hepsi çeşitli şekillerde boykota maruz kaldı.
Tarihler farklı zulümler aynı
2021 yılına gelindiğinde de değişen pek bir şey olmadı. İsrail’in bu yıl Ramazan ayında yeniden başlayan Gazze’ye yönelik saldırılarına dünyaca ünlü pek çok isim yine tepki gösterdi ve sosyal medyadan Filistin’e destek mesajları verdi.
İngiliz rock grubu Pink Floyd’un solisti Roger Waters, ABD’li model Bella Hadid, Gigi Hadid, şarkıcı Dua Lipa ve Zayn Malik gibi çok sayıda sanatçı sosyal medya hesapları üzerinden Filistin halkına destek mesajları paylaştı. Takipçi sayılarıyla milyonlarca kullanıcıya ulaşabilen sanatçıların Filistin halkına sosyal medya üzerinden desteği devam ediyor. Filistin asıllı ABD’li model Bella Hadid, olayların başladığı ilk günlerde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Eğer Amerikalıysanız bilin ki ödediğiniz vergilerin bu yaşananlarda payı var! İsrail’e her yıl 3.8 milyar dolar ödüyoruz. Bunu biliyor muydunuz?” ifadelerini kullandı.
Hadid, New York’ta yapılan ve kendisinin de katıldığı Filistin’e destek yürüyüşünden kareler paylaşarak, “Şu an böyle hissediyorum. Bu kadar güzel, zeki, saygılı, sevgi dolu, kibar ve cömert Filistinlinin etrafında olmak… Bütün hissettiriyor. Filistin özgür kalana kadar Filistin’e özgürlük.” diye yazdı. 42 milyondan fazla takipçisi olan sanatçının paylaşımına 30 binden fazla kişi yorum yaptı.
“Filistin halkına yönelik etnik temizlik sona ermeli”
Bella Hadid’in kardeşi Gigi Hadid ve ailenin diğer üyeleri de sosyal medya hesaplarından Filistinlilere destek mesajı paylaşan ünlüler arasındaydı. Arnavut kökenli İngiliz şarkıcı Dua Lipa ise 66 milyondan fazla takipçisi olan Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “Filistin halkına yönelik etnik temizlik sona ermeli. Yeter! Bu bir insan hakları meselesi. Uyanın insanlar.” dedi. Amerikalı haham Shmuley Boteach’in başında olduğu “Dünya Değerler Ağı” adlı örgüt New York Times gazetesine Filistin’e destek veren Bella Hadid, Gigi Hadid ve Dua Lipa’yı hedef gösteren bir ilan verdi. Hadid kardeşler ile Lipa’nın fotoğraflarına yer verilen ilanda, “Bella, Gigi, Dua; Hamas ikinci Holokost çağrısı yapıyor. Onları derhal kınayın.” ifadeleri kullanıldı.
İsrail’in saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Pakistan asıllı İngiliz şarkıcı Zayn Malik de Filistin halkına destek mesajı verdi. Malik, “Filistin halkının yanındayım. Sevdiklerini kaybeden aileler için kalbim ağrıyor. Yetim kalan ve öldürülen çocukların sessiz tanıkları olarak duramayız.” çağrısında bulundu.
“İnsanların, evlerinden soykırım gibi çıkarılmasına destek oluyorsunuz”
Ünlü İngiliz rock grubu Pink Floyd’un solisti Roger Waters ise işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilerin Yahudi yerleşimciler tarafından zorla evlerinden çıkarılmasını eleştiren bir video yayınladı.
Waters, yayınladığı videoda “İsrail’i her koşulda destekliyorum” şeklinde açıklamada bulunan ABD Başkanı Joe Biden’a seslenerek, “İnsanların, evlerinden soykırım gibi çıkarılmasına destek oluyorsunuz. Sen nasıl hissederdin Joe Biden? Evinde oturuyorsun, orası senin evin, ailenle yüzyıllardır yaşadığınız yer ve bazı pislikler onu alıp gidiyor.” sözleriyle eleştirdi.Türkiye’den Cılız Sesler

 

 

Türkiye’den ise ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say sosyal medya hesabından Filistin’e destek paylaşımı yaptı. Say, İsrail’in Gazze’yi bombaladığı ana dair bir fotoğraf paylaştı. Say dışında
Filistin’e destek veren sanatçıların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ünlü şarkıcı Tarkan, İsrail’in Filistin’e yönelik zulmüne karşı “insanlık ayıbı” ifadesini kullandı. Instagram hesabından yaptığı paylaşımda ünlü sanatçı, “Üzüntüyle izlediğim bu görüntüler insanlık adına çok utanç verici ve bir ‘insanlık ayıbı’ gerçekten. Filistin halkına uygulanan zulmü esefle kınıyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Usta oyuncu Cüneyt Arkın, “#AksadaBaskınVar” etiketiyle yaptığı paylaşımda “Bayramlık giyecek yaşta kefen giydirdiğiniz çocukların ahı bir ömür bırakmasın yakanızı.” ifadesini kullandı. Funda Arar, Gülben Ergen, Fettah Can, Murat Kekilli, Mehmet Ali Erbil, Alişan, Serdar Ortaç, Hadise’nin yanı sıra oyuncu Bergüzar Korel, Kaan Yıldırım da saldırı altındaki Filistinlilere destek mesajı verenler arasında yer alıyor.
Ülkemizde sosyal duyarlılığı hayli yüksek sanatçıların söz konusu Filistin olduğunda lâl kesilmeleri samimiyetlerinin sorgulanmasına yol açtı.

“Filistin Halkına Uygulanan Zulmü Esefle Kınıyorum”

Ünlü sanatçı Rihanna ise Instagram hesabından bir paylaşımda bulundu. Barbadoslu şarkıcı, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:
“Kalbim, İsrail ile Filistin arasında sergilenen şiddetle kırılıyor! Görmeye cesaret edemiyorum! Masum İsrailli ve Filistinli çocuklar sığınaklarda bombalardan saklanıyor, 40’tan fazla insan hayatını kaybetti. Sadece Gazze’de en az 13 masum çocuk öldü!”
İsveçli ünlü pop sanatçısı Zara Larsson, Instagram hesabındaki hikayesinde “Özgür Filistin” yazılı fotoğrafı paylaşarak, İsrail’e tepkisini şöyle dile getirdi:
“Dünyanın dört bir yanındaki Yahudi karşıtı şiddete ve tehditlere maruz kalanlar için ayağa kalkmalıyız. Ancak aynı zamanda apartheid ve sivilleri öldüren ve ABD doları ile finanse edilen bir devleti sorumlu tutmalıyız. Birinin diğerini dışlaması gerekmez. Şu anda Filistin’de olan bir utançtır, bir suçtur.”
Ünlü oyuncu Susan Sarandon da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail hükümeti ve Yahudi yerleşimci örgütler tarafından etnik temizlikle karşı karşıya bırakılan ve terörize edilen Filistin halkıyla dayanışmak… Dünya seyrediyor.” dedi.
“Game of Thrones” dizisinde “Cersei Lannister” karakterini canlandıran oyuncu Lena Headey de yaşananlara karşı kayıtsız kalamayarak, Instagram hesabından pek çok paylaşımla İsrail saldırılarına karşı tepki gösterdi.
Oscar ödüllü ABD’li oyuncu Viola Davis, Instagram hesabından “Şeyh Cerrah’ta neler olup bittiğini konuşalım.” notuyla İsrail’in 1948’den bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarını anlatan görselleri takipçileriyle paylaştı.

Önceki Yazı

Hanzala Yüzünü Dönecek Mi?

Sonraki Yazı

Tüm İnsanlığın Kudüs’e Sahip Çıkmasını Amaçlıyorum

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde