Sinema, tiyatro ve usta isimlerden dijital mecrada öne çıkanlar

8 dakikada okunur

Sosyal medya uyumuyor, sosyal medya durmuyor, hızına yetişilmiyor. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden ilgi duyduğumuz alanları ve isimleri takip etmeye çalışsak da zaman zaman sosyal medyanın hızına yetişemeyebiliyoruz. Sizler için derlediğimiz bu sayfada, kültür ve sanata dair son günlerde sosyal medyada ne konuşulmuş, kimler neler paylaşmış, okuyabilirsiniz. 🙂

“Ceviz Ağacı” vizyonda
Pandemi süreci boyunca derinden etkilenen sinema sektörü yavaş yavaş ivme kazanmaya başladı. Sinemaya gidip güzel bir film izlemeye hasret kaldığımız sürecinden ardından, neredeyse her hafta yeni bir filmin vizyona girdiğini görüyoruz. Tabii ki sinemaseverleri fazlasıyla mutlu eden haberler bunlar. Kadrosunda Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Ali Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve Rıza Akın gibi isimlerin yer aldığı “Ceviz Ağacı” filmi de geçtiğimiz günlerde seyircisiyle buluşan yapımlar arasındaydı. Edebiyat öğretmeni olan Hayati’nin enteresan hikâyesini konu alan filmin galası 9 Mart Cuma akşamı oyuncuların ve film ekibinin katılımıyla gerçekleştirildi. Filmin başrol oyuncularından Serdar Orçin, Instagram hesabı üzerinden paylaştığı karelerde ve not düştüğü yazıda bir hayli heyecanlı ve mutlu olduğunu belli ediyordu. Ünlü oyuncu, yurtdışındaki festivallerde ödüllere layık görülen filmin artık seyirciye emanet olduğunu ve asıl tepkiyi şimdi merak ettiğini dile getirdi.
Rasim Öztekin’in ardından 1 yıl…
Rasim Öztekin denince hemen hepimizin aklına rol aldığı bir filmin sahnesi, bir dizide canlandırdığı karakter ya da Türk tiyatrosunun sembolü kavuk gelmektedir. Usta oyuncu sanat hayatı boyunca birçok yapımda başarıyla yer aldı ve bir şekilde hepimizin evlerine misafir oldu. Öztekin, geçtiğimiz yıl mart ayında kalp krizi sebebiyle 62 yaşında hayatını kaybetti. Usta oyuncunun yine kendi gibi oyuncu olan kızı Pelin Öztekin ise sık sık sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla babasına olan sevgisini ve özlemini dile getiriyor. Vefatının yıl dönümü olan 8 Mart günü birlikte çekildikleri fotoğrafı “Yanımda olmasan da ellerin hep omuzlarımda bunu biliyorum ve seninle aynı yöne bakmaya devam ediyorum Babiş.” cümleleriyle paylaşan Pelin Öztekin, takipçilerini fazlasıyla duygulandırdı. Bizler de bir kez daha baba kız arasındaki mükemmel ilişkinin ve usta isim Rasim Öztekin’i ne kadar özlediğimizin farkında olduk.
Ve perde “Limon” için açıldı
Yönetmen Semih Kaplanoğlu, 1980 darbesinde sanat camiasındaki isimlerin yaşadığı sıkıntıların yansıması olan “Limon” oyununu tiyatroseverlerle buluşturdu. Geçtiğimiz günlerde Mecidiyeköy Büyük Sahne’de prömiyeri gerçekleşen oyun, sadece tiyatro değil edebiyat, müzik ve sinema camiasından da büyük beğeni topladı. İki perdelik oyunun yönetmenliğini üstlenen Semih Kaplanoğlu, Mecidiyeköy Büyük Sahne’de gerçekleşen prömiyer öncesi Instagram hesabından oyun ekibinin fotoğrafını paylaşarak 3 Mart akşamı gerçekleşecek gösterime herkesi davet etti. Murat Sarı, Lebip Gökhan, Melike Durak Aras, Fatih Topçuoğlu gibi isimlerin rol aldığı oyun, 25, 27 ve 31 Mart’ta yeniden izleyicisiyle buluşacak.
28 Şubat’a farklı bir bakış açısı
Ayşe Şahinboy Doğan, Berrak Sağlam ve Ayşe Sevim bir araya geldi, 28 Şubat dönemini mizahi bir dille ele alan “Akşam Yemeği” adlı kısa filmi ortaya çıkardı. Oyuncu kadrosunda Osman Doğan, İsmail Volkan Ceylan, Nurdan Albamya İnce ve Rabia Albayrak Değirmenci gibi isimlerin olduğu kısa film, 28 Şubat 2022 günü “Akşam Yemeği” YouTube kanalı üzerinden izleyicinin beğenisine sunuldu. Daha önce bu üslupla yaklaşılmamış ve belki de ilk olma özelliğini taşıyan filme Anadolu Ajansı da resmi kültür sanat Twitter hesabında yer verdi. Anadolu Ajansı “28 Şubat’a mizahi dille odaklanan ‘Akşam Yemeği’ filmi izleyicilerle buluştu” başlığıyla filmin haberini takipçilerine iletmiş oldu. Filmin yönetmenlerinden Ayşe Şahinboy Doğan; “28 Şubat ben ve benim gibi niceleri için mücadele demek.” derken, filmin senaristi Ayşe Sevim; “Yaşanılan şeylere mizahi yönden bakmanın iyileştirici ve öğretici bir yanı var. Süreci yaşayan pek çok kadına bu anlatımın da şifa olacağına inanıyoruz.” dedi.
Bahadır Yenişehirlioğlu, Esenler’de
“Hanne” kitabı ve rol aldığı televizyon yapımlarıyla yakından tanıdığımız ünlü isim Bahadır Yenişehirlioğlu, Kas-Der Esenler Kadınlar Komitesi tarafından düzenlenen “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı” için Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’ndeydi. “Hanne” isimli bir kızın hikayesini kaleme alan Bahadır Yenişehirlioğlu, düzenlenen bu programda Hanne’yi ve onun gibi bir yaşama maruz kalanları anlattı. Öte yandan kadınların yaşamımızdaki önemine, kadınların topluma kattıkları değerlere ve kadınların sanattaki konumlarına da değindi. Yoğun ilgiyle takip edilen program sonrası ünlü oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, kişisel Instagram hesabı üzerinden geceye dair birçok paylaşımda bulundu. Paylaşımlarından birinde ise gecede çekilmiş fotoğraflara yer vererek, Kas-Der Esenler yönetimine ve Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Önceki Yazı

Gündemi belirlemekten uzak “o” platformlar

Sonraki Yazı

Rota oluşturuldu: Dijital sergiden klasik müziğe

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde